Afyon ili termal turizm potansiyeli
The Thermal tourism potantiel in Afyon
- Tez No: 101785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma konusunu oluşturan Afyon ili kaplıcaları, Ege Bölgesinin İç Batı Anadolu bölümünde yer almaktadır. Afyon, konum itibariyle İç Anadolu yaylasının Ege kıyısına açılan bir eşiği durumundadır. Batı Anadolu'da mevcut bulunan çok sayıdaki sıcak su kaynağından büyük bir kısmı, greben yapılarını oluşturan kırıklar üzerinde yer almaktadır. Bu kırık çizgileri Afyon'un, Anadolu'da meydana gelen genç tektonik devrenin kontrolünde olduğunu göstermektedir. Afyon çevresinde de bu oran oldukça yüksektir. Yer kabuğunun çeşitli derinliklerden sıcak su,buhar ve gazların sondaj yoluyla çıktığı bu alanlarda kaplıca (ılıca) adıyla kurulan tesisler, Afyon'un önemini artırmış ve Türkiye'nin“Termal Başkenti”olmasını sağlamıştır. Afyondaki kaplıcalar belli başlı beş alanda bulunmaktadır. Bunlar; Sandıklı-Hüdai Kaplıcası, Bolvadin- Heybeli Kaplıcası, Gazhgöl Kaplıcası ve Afyon-Kütahya karayolu üzerinde bulunan, Afyona 14 km uzaklıktaki Ömer-Gecek kaplıcasıdır.m Afyonda ayrıca kaplıca sulan ile işletilen otel ve moteller de bulunmaktadır (İkbal, Grand Özer, ve Oruçoğlu Termal Otelleri). Kaplıcaların bazılarında (Sandıklı- Hüdai, Oruçoğlu Termal) gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek ve gelen müşterilere daha çabuk ve iyi hizmet verebilmek amacıyla teknolojinin her türlü imkanlarından yararlanılmıştır. ( Uydu sistemli daireler bilgisayar ağı ile donatılmış oteller vb.). Kaplıcalara olan ilgi gerek yurt içi, gerekse de yurt dışından gün geçtikçe artmaktadır. Bu imkanlar dahilinde araştırma sahası içersindeki kaplıcaların, il ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The thermal springs of Afyon that constitute our research topic situated in the central- west Anatolia Past of Aegean Region. Afyon has the status of being the threshold of central Anatolia plateau for Aegean coastline. Most of the present hot water sources in west Anatolia take place on the fractures which form the graben structures. This faults demonstrate that Afyon is under the control of new tectonic period which occured in Anatolia. The hot spring, steam and gases through earth in Afyon bring about some thermal resorts by the Afyon became“ Capital City of Thermal Tourism”. The thermal resorts in Afyon mainly accumulated in live zone; Sandıkh-Hüdai, Bolvadin- Heybeli, Gazlıgöl, Ömer, Gecek. These are also some hotels and motels that use hot springs in Afyon. In most of the thermal resort, there are many attempts to adopt the high accomodation, communication technologies ( Like satellite TV systems equipped hotels with computing system) The tendency toward hot spring more and more. Under such conditions, it can be inferred that the thermal resort in the search field can have important contrubutions on local and national economics.