Bölme kasabasının coğrafi etüdü
Geographical research of the town Bölme
  1. Tez No: 101787
  2. Yazar: MEHMET KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LÜTFİ ÖZAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI BÖLME KASABASININ COĞRAFİ ETUDU Mehmet KARA Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2001 Danışman: Doç. Dr. Lütfi ÖZAV Bölme kasabası, Uşak il merkezine bağlıdır. Ulubey Uşak ana karayolu güzergâhında bulunan beldenin, şehre uzaklığı 5 km. dir. 1997 yılında belde olan Bölme 'de aynı yıl itibariyle 2415 kişi yaşıyordu. Kasaba yerleşim alam, genel olarak kuzey - güney doğrultusunda gelişme göstermektedir. Meskenler birbirine çok yakın hatta bazı yerlerde bitişik olarak inşâ edilmiştir. Bu nedenle plânlı bir yerleşme özelliği görülmemektedir. Bakkal, kasap, kahvehane gibi ticarî amaçlı meskenler, daha çok kasabanın merkezi kesiminde yer almaktadır. Araştırma sahasındaki yeni yapılan konutlar modern yapı tekniklerine göre inşâ edilmektedir. Bu konutlarda genellikle demir, çimento ve tuğla gibi modern yapı gereçleri kullanılmaktadır. Araştırma sahası Uşak şehrine yakın olduğundan, ulaşım sorunu pek bulunmamaktadır. Bu nedenle sahada oturan bazı aileler, şehir merkezine günlük gidip gelerek, çeşitli tarım dışı ekonomik faaliyetlerde çalışmaktadırlar. Ayrıca 1963 yılından itibaren, belde de oturan pek çok aile yurt dışma göç etmiştir. Bu ailelerin bir kısmı,Ill birikimlerini Bölme 'de modern konut inşâ ederek değerlendirmişlerdir. Bu nedenle kasaba giderek çağdaş bir görünüm kazanmıştır. Bununla birlikte kasaba da oturan ailelerin temel geçim kaynağım tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Şehre yakın olması nedeniyle kasaba hızlı bir gelişme içerisindedir. Bu araştırmada da söz konusu gelişmeler ve kasaba yerleşim sahası coğrafî bir bakış açısıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE SUMMARY OF THESIS FOR MASTER OF SCIENCE GEOGRAPHICAL RESEARCH OF THE TOWN BÖLME Prepared by Mehmet KARA The Head Office Of Social Sciences On Secondary Education The Branch Of Geographical Sciences Institude Of Social Sciences Of Afyon Kocatepe University May, 2001. Consulted by Doç. Dr. Lütfı ÖZAV The city of Bölme is located in the province of Uşak. The location of the city is near the Uşak - Ulubey highway and the distance of the city from Uşak city center is 5 km. The statu of city became as a township in 1997 and at that time the population of the city was 2415. The settling area of the city shows a development toward north and south directions. The dwellings were built very closely. Even some of them were connected to each other. For this reason, the city is not shown a planned settling. At the center of city, there are some dwellings serving as butcher, grocer and coffee-house. In the research area, the new buildings have been constructing according to the modern constructing techniques. In these buildings, generally, iron,cement, and brick have been used. Since the research area is close to the province center, there is no transportation problem. Some of people living in the city are going to the city daily. For this reason, many of those people are dealing with some economic activities mostly not related toagriculture. Additionally, since 1963 many families immigrated to abroad (mostly Germany). Some of those people immigrated to abroad spend their savings to build modern dwellings in Bölme. Gradually, the city has been taking a contemporary view. On the other hand, the main economic activity in the city is still agriculture. Due to closeness to the city center of Uşak, the city is developing and settlement area of the city were analysed from geographical perspective.