Van il Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen suni tohumlama projesinin başarı oranları ve etkileyen faktörlerin araştırılması
Research on the success rates and influencing factors of the artificial insemination project performed by the Van Provincial Directorate of Agriculture and Forestry
  1. Tez No: 1017897
  2. Yazar: İBRAHİM GÜLÜMSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KOŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Dölerme ve Suni Tohumlama Bilim Dalı
Özet
Suni tohumlama, modern hayvancılık işletmelerinde genetik ilerlemenin hızlandırılması, sürü verimliliğinin artırılması ve ekonomik kayıpların azaltılması amacıyla yaygın olarak kullanılan önemli bir üreme biyoteknolojisidir. Bu çalışmada, Van İli Tuşba ve İpekyolu ilçelerine bağlı köylerde yetiştirilen sığırlarda suni tohumlama sonrası gebelik oranlarını etkileyen klinik, fizyolojik ve çevresel faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Araştırma kapsamında hayvanların ırkı, yaşı, doğum sayısı, tohumlama zamanı, uterus tonusu, ovaryumlarda graaf folikülü varlığı, çara akıntısı, mevsim ve servis periyodu gibi çeşitli parametrelerin gebelik başarısı üzerindeki etkileri değerlendirildi. Elde edilen bulgulara göre, gebelik oranı üzerinde en etkili faktörlerin klinik muayene bulguları olduğu belirlendi. Özellikle ovaryumlarda graaf folikülü varlığının (p<0.001) ve uterus tonusunun (p<0.001) gebelik olasılığını anlamlı düzeyde artırdığı saptandı. Östrus başlangıcından sonraki 3-8 saatlik dönemde gerçekleştirilen tohumlamaların (p<0.05), çara akıntısı varlığının (p<0.05) ve ilkbahar mevsiminde yapılan uygulamaların (p<0.05) gebelik oranlarını olumlu yönde etkilediği tespit edildi. Buna karşın, gebelik başına düşen tohumlama sayısındaki artışın (p<0.05) ve doğum sonrası servis periyodunun uzamasının (p<0.05) gebelik olasılığını azalttığı belirlendi. Hayvanların ırkı (p>0.05), yaşı (p>0.05) ve doğum sayısının (p>0.05) ise gebelik başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin bulunmadığı saptandı. Sonuç olarak, saha koşullarında suni tohumlama başarısının büyük ölçüde hayvanın fizyolojik durumu, uygun kızgınlık takibi ve doğru zamanlama ile ilişkili olduğu belirlendi. Üreme performansının artırılması ve işletmelerde ekonomik kayıpların azaltılması amacıyla, tohumlama öncesi klinik muayenenin dikkatli şekilde yapılması, uygun zamanda tohumlama uygulanması ve sürü yönetiminin etkin biçimde planlanması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Artificial insemination is an important reproductive biotechnology widely used in modern livestock operations to accelerate genetic progress, increase herd productivity, and reduce economic losses. The objective of this study was to identify the clinical, physiological, and environmental factors affecting pregnancy rates following artificial insemination in cattle raised in villages within the Tuşba and İpekyolu districts of Van Province. Within the scope of the research, the effects of various parameters including breed, age, number of births, insemination timing, uterine tone, presence of graafian follicles in the ovaries, vaginal discharge, season, and service interval-on pregnancy success were evaluated. According to the findings, clinical examination results were identified as the most influential factors on pregnancy rates. In particular, the presence of Graafian follicles in the ovaries (p<0.001) and uterine tone (p<0.001) were found to significantly increase the likelihood of pregnancy. It was found that inseminations performed within the 3-8-hour period following the onset of estrus (p<0.05), the presence of cervical mucus (p<0.05), and applications conducted during the spring season (p<0.05) positively influenced pregnancy rates. In contrast, an increase in the number of inseminations per pregnancy (p<0.05) and an extension of the postpartum service interval (p<0.05) were found to reduce the likelihood of pregnancy. It was found that the breed (p>0.05), age (p>0.05), and number of births (p>0.05) of the animals had no statistically significant effect on pregnancy success. In conclusion, it was determined that artificial insemination success under field conditions is largely related to the animal's physiological condition, proper estrus monitoring, and accurate timing. To improve reproductive performance and reduce economic losses on farms, it was concluded that careful pre-insemination clinical examination, timely insemination, and effective herd management planning are necessary.