Fonksiyonel biyopolimerik nanokompozit filmlerin üretimi ve gıda ambalaj malzemesi olarak kullanım potansiyelinin araştırılması
Production of functional biopolymeric nanocomposite films and investigation of their potential use as food packaging materials
- Tez No: 1017896
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOMUL, PROF. DR. RAMAZAN DONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, doğal biyopolimerler olan aljinat ve kitosanın, farklı plastikleştirici kombinasyonları ve nano takviye malzemeleri ile güçlendirilmesiyle fonksiyonel biyopolimerik nanokompozit filmler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, aljinat ve kitosan polimerleri temel matris olarak kullanılarak, gliserin ve PEG plastikleştiricileri ile mekanik esnekliği artırılmış, bentonit kili ile bariyer özellikleri geliştirilmiş ve ZnO nanoparçacıkları ile antimikrobiyal özellik kazandırılmış toplam 24 farklı formülasyon çalışılmıştır. Ön değerlendirme sonucunda mekanik ve fiziksel özellikleri en uygun bulunan 8 formülasyon seçilerek detaylı karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Seçilen filmler; FTIR, XRD, UV-Vis, SEM, analizleri ile yapısal ve optik özellikler açısından incelenmiş, ayrıca su buharı geçirgenliği testleri uygulanmıştır. ZnO nanoparçacıkları filmlere optik dayanıklılık kazandırırken, bentonit kili bariyer performansını belirgin şekilde iyileştirmiştir. Kaşar peyniri üzerinde yapılan ambalaj uygulamaları, geliştirilen nanokompozit filmlerin gıda ambalajı olarak kullanılabilirliğini göstermiştir. Bu çalışmanın sürdürülebilir gıda ambalaj malzemelerinin gelişimine katkı sağlaması ve geleneksel plastiklere çevre dostu alternatif sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to develop functional biopolymeric nanocomposite films by reinforcing natural biopolymers, alginate and chitosan, with different plasticizer combinations and nano-reinforcing materials. Within the scope of the research, alginate and chitosan polymers were used as the base matrix; glycerin and PEG were incorporated as plasticizers to enhance mechanical flexibility, bentonite clay was added to improve barrier properties, and ZnO nanoparticles were introduced to impart antimicrobial activity. A total of 24 different formulations were prepared, and after preliminary evaluation, 8 formulations with the most suitable mechanical and physical properties were selected for detailed characterization. The selected films were analyzed using FTIR, XRD, UV–Vis, and SEM techniques to evaluate their structural and optical properties. In addition, water vapor permeability tests were performed. ZnO nanoparticles provided strong optical properties and improved the durability of the films, while bentonite clay significantly enhanced their barrier performance. Packaging trials conducted with Kashar cheese demonstrated the applicability of the developed nanocomposite films as promising food packaging materials. This study is expected to contribute to the advancement of sustainable food packaging materials and offer an environmentally friendly alternative to conventional plastics.