Kanin distalizasyonu sırasında infrazigomatik ve interradiküler minividaların ortodontik diş hareketi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi: Bir split- mouth çalışma
Evaluation of the effects of infrazygomatic and interradicular miniscrews on orthodontic tooth movement during canine distalization: A split-mouthstudy
- Tez No: 1017910
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA MÜGE BAKA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üst birinci premolar çekimli bireylerde kanin distalizasyonu sırasında infrazigomatik krest ve interradiküler bölgeye yerleştirilen minividaların ortodontik diş hareketi üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Split-mouth çalışmamıza dahil edilen 14 hastanın üst çene sağ ve sol bölgelerine uygulanacak minivida çeşidi randomize olarak (kura yöntemiyle) belirlenmiştir. Seviyelemenin tamamlanmasından sonra sağ ve sol üst birinci premolar dişlerin çekimi eş zamanlı olarak yapılmıştır. Premolar çekimini takiben başlangıç (T0) ortodontik kayıtlar (fotoğraflar, ağız içi tarama, lateral sefalometrik radyografi) alınmıştır. Arkın bir tarafında infrazigomatik krest bölgesine 2 x 12 mm uzunluk ve çapta minivida, karşı tarafa ise ikinci premolar ile birinci molar arasındaki interradiküler bölgeye 1,6 x 10 mm uzunluk ve çapta minivida uygulanmıştır. Minivida uygulandığı seans kanin distalizasyonuna başlanmıştır ve elastomerik zincir kullanılarak 150 gr kuvvet uygulanmıştır. Kanin distalizasyonunun tamamlandığı seans (T1) hastalardan ortodontik kayıtlar tekrar alınmıştır. Lateral sefalometrik radyografi ve ağız içi tarama görüntüleri üzerinde dentoalveoler ölçümler yapılmıştır. Lateral sefalometrik ölçümler değerlendirildiğinde kanin distalizasyon miktarı her iki grupta da anlamlı düzeyde gerçekleşmiştir (p<0,05). Çalışma sonunda her iki grupta da başarılı kanin distalizasyonu elde edilmiştir. İnfrazigomatik krest grubunda posterior dişlerde meydana gelen mezial hareket miktarının interradiküler gruba göre anlamlı düzeyde daha az olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca infrazigomatik krest grubunda molar ankraj kontrolünün daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Her iki grupta da kanin intrüzyon miktarında anlamlı değişiklik saptanmıştır (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmada ise interradiküler grupta meydana gelen intrüzyon miktarının infrazigomatik krest grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Dental model ölçümlerinde ise her iki grupta da interkanin mesafenin arttığı saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak, her iki minivida uygulamasının da kanin distalizasyonunda etkili ve güvenilir ankraj sağladığı görülmüştür. Bununla birlikte interradiküler bölgede uygulanan minividaların, molarlarda mezial devrilme eğilimini artırdığı ve kanin ile molar dişlerde daha fazla intrüziv etki oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of miniscrews placed in the infrazygomatic crest and interradicular regions on orthodontic tooth movement during canine distalization in patients with maxillary first premolar extractions. The type of mini-implant to be applied to the right and left maxillary regions of the 14 patients included in our split-mouth study was determined randomly by lottery method. After completion of leveling, the right and left maxillary first premolars were extracted simultaneously. Following premolar extraction, initial (T0) orthodontic records including photographs, intraoral scans, and lateral cephalometric radiographs were obtained. On one side of the arch, a 2×12 mm mini-implant was placed in the infrazygomatic crest region, while on the contralateral side, a 1.6×10 mm mini-implant was placed in the interradicular region between the second premolar and first molar. Canine distalization was initiated during the same session as mini-implant placement, and a force of 150 g was applied using elastomeric chains. At the completion of canine distalization (T1), orthodontic records were obtained again. Dentoalveolar measurements were performed on lateral cephalometric radiographs and intraoral scan images. Evaluation of lateral cephalometric measurements demonstrated significant canine distalization in both groups (p<0.05). Successful canine distalization was achieved in both groups at the end of the study. The amount of mesial movement in posterior teeth was significantly lower in the infrazygomatic crest group compared to the interradicular group (p<0.05). In addition, molar anchorage control was more successful in the infrazygomatic crest group. Significant changes in canine intrusion were observed in both groups (p<0.05). Intergroup comparison revealed that the amount of intrusion was significantly greater in the interradicular group than in the infrazygomatic crest group (p<0.05). Dental model measurements demonstrated a significant increase in intercanine width in both groups (p<0.05). In conclusion, both mini-implant applications provided effective and reliable anchorage during canine distalization. However, mini-implants placed in the interradicular region increased the tendency for mesial molar tipping and produced greater intrusive effects on canine and molar teeth.