Maküla deliği olgularında soyulan internal limitan membran alanı ile anatomik, fonksiyonel ve mikrovasküler değişiklikler arasındaki ilişkinin analiz edilmesi
Analysis of the relationship between the area of internal limiting membrane peeling and anatomical, functional, and microvascular changes in patients with macular hole
- Tez No: 1017916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALTINIŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: İdiyopatik maküler delik, santral görme kaybına neden olan önemli bir vitreoretinal arayüz hastalığıdır. Günümüzde pars plana vitrektomi (PPV) ile internal limitan membran (İLM) soyulması, anatomik kapanma oranlarını artıran standart cerrahi yöntem olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, cerrahi sırasında soyulan İLM alanının postoperatif anatomik, fonksiyonel ve mikrovasküler sonuçlar üzerindeki etkisi tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Bu çalışmada, maküler delik cerrahisinde soyulan İLM boyutunun postoperatif anatomik, fonksiyonel ve mikrovasküler sonuçlar üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: İdiyopatik maküler delik nedeniyle PPV ve İLM soyulması uygulanan 32 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Soyulan İLM alanı, ameliyat videoları üzerinden ImageJ yazılımı kullanılarak optik disk vertikal çapına oranlanarak hesaplandı. Hastaların preoperatif ve postoperatif en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), minimal lineer delik çapı (MLD), santral maküla kalınlığı (SMK), maküler delik kapanma tipi ve elipsoid zon (EZ) bütünlüğü değerlendirildi. Mikrovasküler analizlerde Optovue ve Heidelberg OKT-A cihazlarından elde edilen görüntüler OCTAVA yazılımı ile analiz edilerek yüzeyel ve derin kapiller pleksus vasküler dansitesi, foveal avasküler zon (FAZ) alanı, FAZ perimetresi ve FAZ foveal dansitesi ölçüldü. Soyulan İLM boyutu ile anatomik, fonksiyonel ve mikrovasküler parametreler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 65,5±11,8 yıl olup olguların %56,3'ü kadındı. Ortalama soyulan İLM alanı 3,48±0,82 disk çapı, ortalama MLD ise 372,7±148,8 µm olarak bulundu. Cerrahi sonrasında EİDGK 1,21±0,62 logMAR'dan 0,50±0,45 logMAR'a anlamlı düzeyde iyileşti (p<0,001). U tipi kapanma gösteren olgularda postoperatif görme keskinliği daha yüksekti. Optovue analizinde opere edilen gözlerde YKP vasküler dansitesi ile FAZ alanı ve FAZ perimetresi sağlıklı gözlere göre anlamlı olarak düşük bulundu (p<0,05), DKP parametrelerinde anlamlı fark saptanmadı. Heidelberg analizinde FAZ alanındaki azalma benzer şekilde doğrulanırken, vasküler dansite parametrelerindeki farklılıklar tekrarlanmadı. MLD ile SMK arasında negatif korelasyon saptandı (r=-0,566; p=0,018). İLM soyma alanı ile Optovue FAZ perimetresi (r=-0,438; p=0,032) ve Heidelberg YKP FAZ alanı (r=-0,420; p=0,041) arasında negatif korelasyon bulundu. Sonuç: Daha geniş İLM soyulması, postoperatif FAZ morfolojisindeki değişikliklerle ilişkili bulunmuştur ve bu durum cerrahi tekniğinin foveal mikrovasküler yeniden yapılanmayı etkileyebileceğini düşündürmektedir. Her iki OCTA platformunda FAZ alanındaki değişikliklerin benzer şekilde gösterilmesi, bu bulgunun gerçek bir biyolojik yeniden yapılanmayı yansıttığını desteklemektedir. Buna karşın vasküler dansite bulgularının yalnızca tek cihazda saptanması, bu parametrenin segmentasyon algoritmaları ve ölçüm yöntemlerinden etkilenen cihaz bağımlı bir ölçüt olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Idiopathic macular hole is an important vitreoretinal interface disorder that causes central vision loss. Currently, pars plana vitrectomy (PPV) combined with internal limiting membrane (ILM) peeling is considered the standard surgical treatment, providing high anatomical closure rates. However, the effect of the extent of ILM peeling on postoperative anatomical, functional, and microvascular outcomes has not yet been fully elucidated. This study aimed to evaluate the impact of the extent of ILM peeling on postoperative anatomical, functional, and microvascular outcomes in patients undergoing surgery for idiopathic macular hole. Materials and Methods: The medical records of 32 patients who underwent PPV with ILM peeling for idiopathic macular hole were retrospectively reviewed. The extent of ILM peeling was calculated from surgical videos using ImageJ software and expressed as the ratio to the vertical optic disc diameter. Preoperative and postoperative best-corrected visual acuity (BCVA), minimum linear diameter (MLD), central macular thickness (CMT), macular hole closure type, and ellipsoid zone (EZ) integrity were evaluated. For microvascular analysis, optical coherence tomography angiography (OCTA) images obtained with Optovue and Heidelberg devices were analyzed using OCTAVA software. Superficial and deep capillary plexus vessel density, foveal avascular zone (FAZ) area, FAZ perimeter, and FAZ foveal density were measured. The relationships between the extent of ILM peeling and anatomical, functional, and microvascular parameters were statistically analyzed. Results: The mean age of the patients was 65.5 ± 11.8 years, and 56.3% were female. The mean extent of ILM peeling was 3.48 ± 0.82 disc diameters, and the mean minimum linear diameter (MLD) was 372.7 ± 148.8 µm. Postoperatively, best-corrected visual acuity (BCVA) improved significantly from 1.21 ± 0.62 logMAR to 0.50 ± 0.45 logMAR (p < 0.001). Eyes with U-shaped closure demonstrated better postoperative visual acuity. In the Optovue analysis, superficial capillary plexus (SCP) vessel density, foveal avascular zone (FAZ) area, and FAZ perimeter were significantly lower in operated eyes than in fellow healthy eyes (p < 0.05), whereas no significant differences were observed in deep capillary plexus (DCP) parameters. The Heidelberg analysis similarly confirmed the reduction in FAZ area; however, differences in vessel density parameters were not reproduced. A significant negative correlation was found between MLD and central macular thickness (CMT) (r = −0.566, p = 0.018). In addition, the extent of ILM peeling was negatively correlated with Optovue-derived FAZ perimeter (r = −0.438, p = 0.032) and Heidelberg-derived superficial FAZ area (r = −0.420, p = 0.041). Conclusion: A greater extent of ILM peeling was associated with postoperative changes in FAZ morphology, suggesting that the surgical technique may influence foveal microvascular remodeling. The consistent demonstration of FAZ area changes across both OCTA platforms supports the notion that these findings reflect true biological remodeling. In contrast, the observation of vessel density changes with only one imaging device suggests that this parameter may be device-dependent and influenced by differences in segmentation algorithms and measurement methodologies.