Inclusion of students with special educational needs: A qualitative study of“how Turkish parents of children with special educational needs experience the process of their children's inclusive education in England”
Özel eğitim ihtiyaçları olan öğrencilerin kaynaştırılması:“Özel eğitim ihtiyacı olan çocukların Türk ebeveynlerinin İngiltere'de çocuklarının kaynaştırma eğitimi sürecini nasıl deneyimledikleri”üzerine nitel bir çalışma
  1. Tez No: 1017917
  2. Yazar: TANSU İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANTONIO OLMEDO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Brıstol
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu nitel çalışma, İngiltere'de kapsayıcı bir ortamda eğitim gören veya görmüş olan özel gereksinimli çocuklara sahip Türk ebeveynlerin deneyimlerini incelemektedir. Kapsayıcı eğitimin geliştirilmesine yönelik artan bir ilgi olmasına rağmen, uluslararası ebeveynlerin çocuklarının kapsayıcı eğitiminin başarısı ve kalitesine ilişkin bakış açılarına çok daha az odaklanılmıştır. Çok kültürlü ebeveynlerin görüşleri, farklı toplumlarda tüm ihtiyaçları karşılayan kapsayıcı eğitimin geliştirilmesine yardımcı olabileceğinden, bu programların planlanması ve uygulanmasında yerli ve yerli olmayan ebeveynlerin deneyimlerini, memnuniyetlerini ve algılarını dahil etmek önemlidir. İngiltere'deki kaynaştırma ortamlarında eğitim gören özel gereksinimli çocukları olan dört Türk ebeveyn ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerin tematik analizi, katılımcı ebeveynlerin çocuklarının kaynaştırılmasıyla ilgili deneyimlerine ilişkin beş tema üretmiştir. Bulgular, katılımcıların İngiltere'de kaynaştırma ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz deneyimler bildirdiklerini göstermektedir. Bu çalışma, ebeveynlerin kapsayıcı eğitime ilişkin memnuniyetleri ve algıları açısından ilgili literatürde yer alan bir dizi bulguyu doğrulamıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, ebeveynlerin İngiltere'de yaşamanın özel gereksinimli çocuklar için kapsayıcı eğitim açısından bazı avantajlar sunduğunu düşündüklerini göstermektedir. Öte yandan, bazıları Türk ve İngiliz eğitim sistemleri arasındaki farklılıkların olumsuz deneyimlerle sonuçlanan bazı zorluklara yol açtığını tespit etmiştir. Ancak genel olarak katılımcı Türk ebeveynlerin çocuklarının kaynaştırılmasıyla ilgili deneyimlerini etkileyen değişkenler açısından, İngiltere'de okulların bulunduğu bölgeler dışında, Türk ebeveynlerin deneyimleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Katılımcı ebeveynlerin rapor ettikleri deneyimlere göre, profesyonellerin farklı etnik kökenlerden gelen kişilere yönelik tutumlarının deneyimleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca belirli bir etnik kökene odaklanılması, özel gereksinimli çocuklara yönelik kaynaştırma programlarının deneyimlerine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study is an examination into the experiences of Turkish parents of children with SEN who are being or have been educated in an inclusive setting in England. Although there has been an increased interest in developing inclusive education, there has been much less focus on the perspectives of international parents on the success and quality of their children's inclusive education. Because multicultural parents' views can be helpful to the development inclusive education that meets all needs in diverse societies, it is important to incorporate the experiences, satisfaction and perceptions of native and non-native parents in the planning and implementation of these programs. Semi-structured interviews were conducted with four Turkish parents of children with SEN educated in inclusive settings in England. Thematic analysis of the interviews produced five themes regarding the experiences of participant parents with their children's inclusion. The findings show that the participants reported both positive and negative experiences with inclusion in England. This study has confirmed a number of the findings in associated literature in terms of parents' satisfactions with and perceptions of inclusive education. Results from this study suggest that parents found that living England offered some advantages in terms of inclusive education for children with SEN. On the other hand, some found that discrepancies between the Turkish and British educational systems led to some difficulties resulting in negative experiences. Generally, however, in terms of variables which impacted the participant Turkish parents' experiences with their children inclusion, except for the regions in which schools were located in England, no significant differences among Turkish parents' experiences were found. According to the reported experiences of the participant parents, it was found that professionals' attitudes toward people from different ethnicities had an impact on their experiences. Furthermore, the focus on specific ethnicity has enabled new insight into the experiences of inclusion programs for children with SEN.