Çıkan aorta çapı ile serum humanin düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between ascending aortic diameter and serum humanin level
- Tez No: 1017920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, asendan aort anevrizması (AsdAA) olan hastalarda serum humanin (HN) düzeyleri ile aort çapı arasındaki ilişkiyi ve HN'nin biyobelirteç potansiyelini araştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya AsdAA tanılı 38 hasta ve 38 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Serum HN düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüş, asendan aort çapları Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi (BTA) ile değerlendirilmiştir. Gruplar demografik, klinik ve laboratuvar parametreleri açısından karşılaştırılmış; HN'nin anevrizmayı öngörmedeki değeri ROC eğrisi analizi ve lojistik regresyon ile incelenmiştir. Bulgular: Olgu grubunda serum HN düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük saptanmıştır (30,0 ± 11,2'ye karşı 35,5 ± 12,7 pg/mL; p=0,034). Aort İndeksi ile HN arasında anlamlı negatif korelasyon bulunmuştur (rs=-0,230, p=0,046). ROC analizinde AUC 0,642 (p=0,030); optimal kesim değeri ≤29,01 pg/mL (%65,7 duyarlılık, %71,1 özgüllük) olarak belirlenmiştir. Çok değişkenli regresyonda ileri yaş risk faktörü olarak öne çıkarken (OR=1,039, p=0,053), yüksek HN düzeyleri yaştan bağımsız koruyucu bir eğilim sergilemiştir (OR=0,961, p=0,078). Ayrıca kadın hastalarda HN düzeyleri anlamlı derecede düşük bulunmuş; bu durum kadınlardaki daha agresif anevrizma progresyonuyla ilişkili olabilir. Sonuç: Serum HN eksikliği AsdAA varlığı ile yakından ilişkilidir. Bulgular, mitokondri kaynaklı koruyucu bir peptit olan HN'nin vasküler yaşlanma ve anevrizma tespitinde potansiyel bir biyobelirteç adayı olabileceğini ve anevrizmatik dejenerasyonda patofizyolojik rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Tanısal ve prognostik değerinin netleştirilmesi için daha geniş, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between serum humanin (HN) levels and aortic diameter in patients with ascending aortic aneurysm (AsdAA) and to evaluate the biomarker potential of HN. Methods: This cross-sectional study included 38 patients with AsdAA and 38 healthy controls. Serum HN levels were measured by ELISA, and ascending aortic diameters were assessed using contrast-enhanced Computed Tomography Angiography (CTA). Demographic, clinical, and laboratory parameters were compared between groups; the predictive value of HN for aneurysm was analyzed using ROC curve analysis and logistic regression. Results: Serum HN levels were significantly lower in the AsdAA group than in controls (30.0 ± 11.2 vs. 35.5 ± 12.7 pg/mL; p=0.034). A significant negative correlation was found between the aortic index and HN (rs=-0.230, p=0.046). ROC analysis yielded an AUC of 0.642 (p=0.030), with an optimal cut-off of ≤29.01 pg/mL (65.7% sensitivity, 71.1% specificity). In multivariate regression, advanced age emerged as a risk factor (OR=1.039, p=0.053), while higher HN levels showed a protective trend independent of age (OR=0.961, p=0.078). HN levels were also significantly lower in female patients, possibly reflecting the more aggressive aneurysm progression observed in women. Conclusion: Serum HN deficiency is closely associated with the presence of AsdAA. These findings suggest that HN, a mitochondria-derived protective peptide, may serve as a potential biomarker candidate for vascular aging and aneurysm detection and may play a pathophysiological role in aneurysmal degeneration. Larger prospective studies are needed to clarify its diagnostic and prognostic value.