Prostat kanseri tanısı alan hastalarda serum çözünür Timidin Kinaz-1 ve E-kadherin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum soluble Thymidine Kinase-1 and E-cadherin levels in patients diagnosed with prostate cancer
- Tez No: 1017932
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMBOL YILDIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Üroloji, Biochemistry, Urology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Prostat kanseri tanı ve taramalarında yaygın olarak kullanılan serum prostat spesifik antijeninin (PSA), özgüllük ve duyarlılık açısından taşıdığı sınırlılıklar, tümör biyolojisinin farklı yönlerini yansıtan ek biyobelirteçlere olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Bu amaçla yeni biyobelirteç araştırmaları yapılmakta ve bu adaylar arasında hücre proliferasyonunun bir göstergesi olan Timidin Kinaz-1 (TK-1) ve epitel hücre adezyonunun bozulmasını yansıtan çözünür Ekadherin (sE-kadherin) parametreleri dikkat çekmektedir. Literatürde prostat kanseri hastalarında serum TK-1 ve sE-kadherin düzeylerinin çalışmalarda ayrı ayrı araştırıldığı görülmekle birlikte, her iki belirtecin aynı hastada değerlendirildiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda malign/benign prostat patolojisi ayrımı biyopsi ile yapılan iki grupta serum TK-1 ve sE-kadherin düzeylerini ölçerek karşılaştırmayı ve bu parametrelerin PSA'nın kanser tanısındaki sınırlılıklarını aşmada tamamlayıcı ya da bağımsız biyobelirteçler olarak kullanılabilirliğini değerlendirmeyi ve literatüre özgün bir katkı sunmayı amaçladık. Prostat patolojilerinin kesin tanısında altın standart test olan biyopsi sonuçlarına göre malign prostat patolojisi tanısı alan 65 ve benign prostat patolojisi tanısı alan 68 olmak üzere toplam 133 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcılardan biyopsi öncesi alınan serum örneklerinde kemilüminesans immünoassay yöntemiyle total PSA, ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemiyle TK-1 ve sE-kadherin düzeyleri ölçüldü. Verilerin analizinde grup karşılaştırmaları, korelasyon ve ROC (Receiver Operating Characteristic) eğrisi analizi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık sınırı p<0,05 olarak kabul edildi. Serum total PSA düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Buna karşılık serum TK-1 ve sE-kadherin düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. ROC analizinde eğri altında kalan alan (AUC) PSA için 0,735; TK-1 için 0,548 ve sEkadherin için 0,583 olarak hesaplandı. Serum total PSA düzeyleri, Gleason skoru, ISUP(International Society of Urologic Pathology) grade grubu, perinöral invazyon ve metastaz durumu ile anlamlı ilişki gösterirken; TK-1 ve sE-kadherin düzeyleri bu parametrelerle anlamlı ilişki sergilemedi. Çalışmamızın sonuçları, serum total PSA düzeylerinin prostat kanseri tanısı, tümör evresi ve metastaz durumu ile ilişkili temel biyobelirteç rolünü koruduğunu; serum TK-1 ve sE-kadherin düzeylerinin prostat patolojilerinin malign/benign ayırıcı tanısında herhangi bir katkı sağlamadığını ve ne tümör evresi ne de metastaz ile ilişkili olmadığını gösterdi. Söz konusu parametrelerin, benzer yaş grubundaki asemptomatik sağlıklı erkekleri de içeren ve daha geniş örneklemle yapılacak çalışmalar ile prostat sağlığına ilişkin daha değerli bilgiler verebileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The limitations of serum total prostate-specific antigen (PSA), which is widely used in the diagnosis and screening of prostate cancer, in terms of specificity and sensitivity have created the need for additional biomarkers reflecting different aspects of tumor biology. With this aim, research on novel biomarkers has been conducted, and among these candidates, Thymidine Kinase-1 (TK-1), an indicator of cellular proliferation, and soluble E-cadherin (sEcadherin), which reflects the disruption of epithelial cell adhesion, have drawn attention. Although serum TK-1 and sE-cadherin levels have been investigated separately in prostate cancer patients in the literature, no study evaluating both biomarkers in the same patients has been encountered. In our study, we aimed to measure and compare serum TK-1 and sE-cadherin levels in two groups in which the malignant/benign prostate pathology distinction was made by biopsy, to evaluate the usability of these parameters as complementary or independent biomarkers in overcoming the limitations of PSA in cancer diagnosis, and to provide an original contribution to the literature. A total of 133 participants, including 65 individuals diagnosed with malignant prostate pathology and 68 individuals diagnosed with benign prostate pathology according to biopsy results, which is the gold standard test for the definitive diagnosis of prostate pathologies, were included in the study. In the serum samples obtained from all participants prior to biopsy, total PSA levels were measured by chemiluminescence immunoassay, while TK-1 and sEcadherin levels were measured by ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay). Group comparisons, correlation analyses, and ROC (Receiver Operating Characteristic) curve analysis were used in data analysis. The level of statistical significance was accepted as p<0.05. Serum total PSA levels were significantly higher in the patient group compared to the control group. In contrast, no statistically significant difference was found between the groups in terms of serum TK-1 or sE-cadherin levels. In ROC analysis, the area under the curve (AUC) was calculated as 0.735 for PSA, 0.548 for TK-1, and 0.583 for sE-cadherin. While serum total PSA levels showed significant associations with Gleason score, ISUP (International Society of Urologic Pathology) grade group, perineural invasion, and metastatic status, TK1 and sE-cadherin levels did not demonstrate significant associations with these parameters. The results of our study showed that serum PSA levels maintain their role as the principal biomarker associated with prostate cancer diagnosis, tumor stage, and metastatic status, whereas serum TK-1 and sE-cadherin levels do not provide any contribution to the differential diagnosis of malignant/benign prostate pathologies and are not associated with either tumor stage or metastasis. It was concluded that these parameters may provide more valuable information regarding prostate health through future studies including asymptomatic healthy men in similar age groups and conducted with larger sample sizes.