Üniversite öğrencilerinde siber aylaklık ve yalnızlığın Beden Kütle İndeksi üzerine etkisi
The relationship between cyberloafing and loneliness levels with Body Mass Index in university students
  1. Tez No: 1017931
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA EK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin siber aylaklık, yalnızlık ve beden kütle indeksi (BKİ) düzeylerini belirlemek, siber aylaklık ve yalnızlığın BKİ üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ilişki arayıcı türde tasarlanan bu araştırma, Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde öğrenim gören 382 lisans öğrencisiyle yürütülmüştür. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Siber Aylaklık Ölçeği (SAÖ) ve De Jong Gierveld Yalnızlık Ölçeği (DJGYÖ) aracılığıyla yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. BKİ, öğrencilerin bildirdiği boy ve kilo değerleri kullanılarak hesaplanmış; Dünya Sağlık Örgütü sınıflandırmasına göre kategorize edilmiştir. Veriler SPSS 22.0 programında tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin SAÖ toplam puan ortalaması 2,78±0,51 olup en yüksek puan İçerik Erişimi 3,63±0,86, en düşük puan ise Oyun/Bahis 1,90±0,74 alt boyutundadır. DJGYÖ toplam puan ortalaması 3,63±2,89'dur; öğrencilerin %49,5'i orta, %8,4'ü ise ciddi ve çok ciddi düzeyde yalnızlık bildirmiştir. Katılımcıların %66'sı normal kilolu, %22,8'i fazla kilolu, %5,2'si ise birinci veya ikinci derece obez olarak sınıflandırılmıştır. Eğitim bilimlerinde öğrenim gören ve düzenli egezersiz yapan öğrencilerin SAÖ puanı anlamlı derecede yüksektir (p<0,05). Öğrencilerin kaldığı yer özellikleri ve ekonomik durum algılarına göre DJGYÖ puan ortalamaları farklılaşmaktadır (p<0,05). Günlük internet kullanım süresi ile SAÖ arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki saptanmıştır (r=0,256, p<0,001). SAÖ toplam puanı ile DJGYÖ toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamış (r=-0,066, p>0,05); ancak SAÖ toplam puanı ile sosyal yalnızlık alt boyutu arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki belirlenmiştir (r=-0,132, p<0,01). BKİ ile SAÖ toplam puanı ve DJGYÖ toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Üniversite öğrencilerinin siber aylaklık ve yalnızlık düzeyleri orta olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin BKİ ile siber aylaklık ve yalnızlık düzeyleri arasında ilişki bulunamamıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, üniversite öğrencilerinde siber aylaklık ve yalnızlığı azaltmaya yönelik farkındalık çalışmaları, sosyal destek programları ve sağlıklı internet kullanımını teşvik eden müdahalelerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the levels of cyberloafing, loneliness, and body mass index (BMI) among university students, and to examine the effects of cyberloafing and loneliness on BMI. This descriptive-correlational study was conducted with 382 undergraduate students at Selcuk University Alaeddin Keykubat Campus. Data were collected through face-to-face surveys using a Personal Information Form, the Cyberloafing Scale (CLS), and the De Jong Gierveld Loneliness Scale (DJGLS). BMI was calculated from self-reported height and weight and categorized according to WHO criteria. Data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation with SPSS 22.0. The students' average total CLS score was 2.78 ± 0.51; the highest score was in the Content Access subscale (3.63 ± 0.86), while the lowest score was in the Gaming/Gambling subscale (1.90 ± 0.74). The mean total DJGYÖ score is 3.63 ± 2.89; 49.5% of students reported moderate loneliness, while 8.4% reported severe or very severe loneliness. 66% of participants were classified as normal weight, 22.8% as overweight, and 5.2% as first- or second-degree obese. Students majoring in education and those who engage in regular exercise had significantly higher CLS scores (p<0.05). DJGYÖ mean scores varied according to students' living arrangements and perceptions of their economic status (p<0.05). A weak positive correlation was found between daily internet usage time and CLS (r=0.256, p<0.001). No significant relationship was found between the total CLS score and the total DJGLS score (r = -0.066, p > 0.05); however, a weak negative correlation was identified between the total SAÖ score and the social isolation subscale (r = -0.132, p < 0.01). No statistically significant relationship was found between BMI and the total <CLS score or the total DJGYÖ score (p > 0.05). University students' levels of cyberloafing and loneliness were found to be moderate. No correlation was found between students' BMI and their levels of cyberloafing and loneliness. Based on the study findings, it is recommended that awareness campaigns, social support programs, and interventions promoting healthy internet use be developed to reduce cyberloafing and loneliness among university students.