Alkol kullanım bozukluğu tanılı bireylerde saldırganlık, dürtüsellik, dikkat eksikliği hiperaktivite belirtileri ve antropolojik parmak uzunlukları (2D:4D) oranlarının sağlıklı gönüllülerle karşılaştırılması
Comparison of aggression, impulsivity, attention deficit hyperactivity disorder symptoms, and anthropometric finger length ratios (2D:4D) between individuals with alcohol use disorder and healthy volunteers
  1. Tez No: 1017935
  2. Yazar: AYŞE BERRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Alkol Kullanım Bozukluğu (AKB) tanılı bireylerde saldırganlık, dürtüsellik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) belirtileri ile ikinci ve dördüncü parmak uzunluk oranı (2D:4D) arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu değişkenlerin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya DSM-5 tanı ölçütlerine göre AKB tanısı alan 78 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 78 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılar Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11, Erişkin DEHB Özbildirim Ölçeği, Değişime Hazır Olma ve Tedavi İsteği Ölçeği ile Obsesif Kompulsif İçme Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiş, her iki elde 2D:4D parmak oranları ölçülmüştür. AKB grubunda dürtüsellik, saldırganlık ve DEHB belirtilerinin sağlıklı kontrollere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu, buna karşılık sağ ve sol el 2D:4D oranlarının daha düşük bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca ağır alkol kullanım bozukluğu olan bireylerde dürtüsellik, kompulsif içme davranışları ve değişim motivasyonunun daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Lojistik regresyon analizinde kompulsif içme davranışı ve dürtüsellik ağır AKB'nin bağımsız yordayıcıları olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgular, dürtüsellik, saldırganlık ve DEHB belirtilerinin alkol kullanım bozukluğu ile yakından ilişkili olduğunu, düşük 2D:4D oranlarının ise bağımlılığa yönelik biyolojik bir yatkınlığı yansıtabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, kompulsif içme davranışı ve dürtüsellik bağımlılık şiddetinin en önemli belirleyicileri olarak öne çıkmakta olup, bu değişkenlerin klinik değerlendirme ve tedavi planlamasında dikkate alınmasının daha bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between aggression, impulsivity, attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD) symptoms, and second-to-fourth digit ratio (2D:4D) in individuals diagnosed with Alcohol Use Disorder (AUD), and to compare these variables with those of healthy controls. The study included 78 patients diagnosed with AUD according to DSM-5 criteria and 78 healthy controls matched for age and sex. Participants were assessed using the Buss-Perry Aggression Questionnaire, Barratt Impulsiveness Scale-11, Adult ADHD Self-Report Scale, Stages of Change Readiness and Treatment Eagerness Scale, and Obsessive- Compulsive Drinking Scale. Bilateral 2D:4D digit ratios were measured for all participants. Compared with healthy controls, individuals with AUD exhibited significantly higher levels of impulsivity, aggression, and ADHD symptoms, whereas both right- and left-hand 2D:4D ratios were significantly lower. Furthermore, participants with severe AUD demonstrated higher levels of impulsivity, compulsive drinking behavior, and motivation to change. Logistic regression analysis identified compulsive drinking behavior and impulsivity as independent predictors of severe AUD. These findings suggest that impulsivity, aggression, and ADHD symptoms are closely associated with alcohol use disorder, while lower 2D:4D ratios may reflect a biological predisposition to addiction. In conclusion, compulsive drinking behavior and impulsivity emerged as the most important determinants of AUD severity. Considering these factors during clinical assessment and treatment planning may contribute to the development of more individualized treatment approaches for individuals with AUD.