Teknik analiz ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören bazı hisse senetlerine farklı yatırım yöntemlerinin uygulanması
Technical analysis and application of different investment methods to some stocks in İstanbul stock exchange
- Tez No: 101794
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM BEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
-189- OZET Yatırımcılar ellerindeki fonları finansal piyasalarda yatırım yaparak değerlendirmeye çalışırlar. Doğal olarak da, sermayelerine ilişkin düşük risk ve yüksek risk arasındaki muhtemel en iyi uzlaşmayı sağlamak için çaba gösterirler. Çoğu yatırımcılar riskten uzak ya da riski az olan tasarruf hesapları, bonolar ve ticari kağıtlar gibi yatırım araçlarını kullanarak yatırılan ana parayı ve getirilerini garanti ederler. Bazıları yatırımcılar ise, önemli kâr fırsatlarının bulunduğu, buna karşında yatırılacak ana para ile sağlanacak getirilerin belirsiz olduğu hisse senetleri piyasasma yönelirler. Yatırımcılar bu belirsiz ortamda en yüksek kârları sağlayabilmek için çeşitli analiz teknikleri geliştirmişlerdir. Bu tekniklerden bir tanesi de“Teknik analiz”dir. Teknik analize göre, bir menkul değere ilişkin değerlemede bulunulurken ekonomik faktörlerin incelenmesi zorunlu değildir. Teknik analizcinin üzerinde önemle durduğu noktalar menkul değerin fiyatı, işlem miktarı, trendi, kısaca arz ve talebidir. Yani, teknik analizciye göre, firmanın ne yaptığı değil o firmaya ait hisse senedinin performansıdır. Yatırımcıların sık olarak karşılaştıkları sorunlardan biri hisse senedinin seçimi ve yatırım zamanlamasıdır. Borsada hangi hisse senedine ne zaman yatırım yapılması gerektiği konusunda yansız (objektif) olunmalıdır. Bu sorunu gözönüne alan yatırım planları geliştirilmiştir. Lira ortalaması bu planlardan bir tanesidir. Bu plan düzenli aralıklarla, -aylık, mevsimlik ya da yıllık- aynı miktar Türk Lirası ile hisse senedi alınmasıdır. Böylece, bu hisse sentlerinin ne zaman alınacağına ilişkin yanlı (sübjektif) belirlemenin yerine geçebilecek olan yansız (objektif) bir plandır. Teknik analiz yöntemleri etkin olmayan piyasalarda önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Dolayısıyla, etkin olmayan piyasalarda yatırımlarım yönlendiren yatırımcılar teknik analiz yöntemleriyle önemli miktarda kârlar elde edebilir.
Özet (Çeviri)
-190- SUMMARY Investors try to utilize their funds by investing in financial markets. They seek the best compromise possible between low-risk and high risk on their capital. Many investors invest in saving accounts, bonds, and commercial parpers etc. to guarantee their capital and rate of return without taking any risk. But some investors turn to stock markets where there are significant profits as well as uncertainties. Investors have improved many techniques to provide the highest profits by beating markets in advance. One of these techniques is“Technical analysis”. Based on technical analysis, it is unimportant to focus on economical factors in order to value an asset. Yet technical analysis focuses on the price, trading volume, and trends of a stock. Shortly, it deals with the supply and the demand for that asset. In an other words, the performance of a stock is much more important for a technical analist. One of the problems that investors often confront in stock markets is stock selection and investment timing for that stock. Each investor should be objective in their decisions about which stock to invest in and when to invest. To solve that problem many investment plans have been improved. One of them is“Lira averaging”strategy. It is a method of purchasing the Lira amount of stock at regular intervals - monthly, quarterly, and annually. İt is thus a mechanical objective plan that subsitutes subjective determination of when to buy. Technical analysis rules can provide important amount of profits in efficient markets. Therefore, investors investing in inefficient markets can make profits with technical analysis.