geçmişten günümüze istikrar programları ve dış ticaret
  1. Tez No: 101793
  2. Yazar: ELİF M. YURDAKUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FUAT ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
98 ÖZET“Geçmişten Günümüze İstikrar Programlan ve Dış Ticaret”başlıklı bu çalışmada, Türkiye'de uygulanan istikrar programlan ve bu programlarda alman kararlar incelenmiştir. Bu bağlamda alman kararlardan, özellikle dış ticarete yönelik kararlar irdelenerek, uygulanan program öncesinde ve sonrasında ihracat ve ithalata etkisi gözlenmiştir. Çalışmada temel hipotez, 'Türkiye'de uygulanan istikrar programlan dış ticareti olumlu yönde etkilemiştir" şeklinde belirlenmiştir. Çalışmada materyal, öncelikle konu ile ilgili yapılan çalışmalar incelenmiş, DTM, DPT, DİE ve TCMB'den ekonomik göstergeler ve dış ticaret ile ilgili veriler toplanmıştır. Yöntem olarak tümdengelim (dedüksiyon) yöntemi kullanılmıştır. Önce genel olarak istikrar programlan tanımlanarak, dünyada uygulanan istikrar programlan araştırılmıştır. Daha sonra 1950 yılından bu yana uygulan programlar ana hatlarıyla nicelenmiş ve temel ekonomik göstergelere etkisi gözlenmiştir. Bu aşamadan sonra konu özele indirilerek, dış ticarete yönelik kararlar incelenmiştir. Toplanan veriler basit aritmetik işlemlerle sınıflandırılmış, tablo ve grafiklere dökülmüştür, ekonometrik analizde ise en küçük kareler yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, sekiz bölümden oluşmuştur. Birinci ve ikinci bölümlerde giriş, materyal ve metot açıklandıktan sonra üçüncü bölümde istikrar programlarının tanım ve amaçlan açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, teoride istikrar programlan, Ortodoks ve heteredoks olarak sınıflandırılarak anlatılmıştır. Beşinci bölümde, istikrar programlarında dünya uygulamalar ele alınmıştır. Bu başlık altında son yıllarda İstikrar programlarında önemli rol alan IMF ve istikrar programlarındaki etkisi açıklanmıştır. Daha sonra Türkiye gibi, istikrar programlarının sıkça uygulandığı Latin Amerika örnekleri yer almıştır. Altıncı bölümde, Türkiye'de geçmişten günümüze uygulanan istikrar programlan anlatılmıştır. Türkiye'de kapsamlı bir99 istikrar programı ilk kez 1958 yılında uygulanmıştır. 1958,'den günümüze ortalama her 10 yılda bir ekonomik istikrar kararlan alındığından bu bölüm, onar yıllık dönemler halinde anlatılmıştır. Her dönemde alınan kararlar öncesi ekonomik durum özetlenmiş, ardından da alınan kararlar ana hatlarıyla anlatılmıştır ve kararların Türkiye ekonomisindeki temel makro büyüklüklere etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Yine aynı başlı altında Türkiye'de uygulanan istikrar programlarının dış ticarete detaylı olarak ele alınmıştır. Yedinci bölümde, bir istikrar programı aracı olan devalüasyonun dış ticarete etkisini araştırmak amacıyla; döviz kurundaki değişmeler ile dış ticaret dengesi arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Sekizinci bölümde sonuç ve öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
100 SUMMARY STABILITY PROGRAMS AND FOREIGN TRADE : FROM PAST TO TODAY This study aims to analyse the stability programs implemented in Turkey from 1950s to today. It is intended particularly to see the effects of these programs on foreign trade. The main hypothesis of the study is that:“The stability programs have improved the foreign trade balance”. Previous literature is used for theoretical background and data are collected from several official sources including DTM, DPT, DIE and TCMB. The deduction method is applied in the study. Initially, a stability program is defined, its purposes are stated and a few examples are given from the world. Then the main programs implemented in Turkey from 1950s are analysed in general, and the effects on foreign trade of these programs are detailed. The study consists of 8 chapters. The purpose and the methodology of the study are stated in the first two chapters. Definition and aims of the stability policies are explained in the third chapter. Such policies are classified as orthodox and heterodox policies in the next chapter. The fifth chapter contains world experiences and the role of IMF in stability programs. Some Latin American economies are given as examples in this chapter. All stability programs implemented in Turkey from 1950 to today are analysed in ten-year periods in the sixth chapter. A brief review of the Turkish economy in the respective period is given. The influences of the measures taken in these programs on the main economic indicators are observed by using macroeconomic data. A detailed analyses of effects of the programs on particularly exports and imports are done in the same chapter. The relationship between the devaluation, one of the most widely used program tool, and the foreign trade is101 investigated empirically in the seventh chapter. The last chapter summarises the concluding remarks.