İnternette finansal raporlama: İMKB'de işlem gören firmalar üzerinde bir inceleme
Internet financial reporting: An application of companies listed on the ISE
- Tez No: 326780
- Danışmanlar: DR. ARZU ÖZSÖZGÜN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küresel rekabetin hızla arttığı günümüzde, yaşanan şirket skandalları ve denetim sorunlarıyla birlikte işletmelerin ve devletlerin kurumsal yönetime daha fazla önem verdikleri görülmektedir. Bunun nedeni, işletmelerde kurumsal yönetim anlayışının yerleşmesinin firmaları daha şeffaf, sorumluluk sahibi, hesap verebilir ve adil işletmeler konumuna taşımasıdır. Özellikle uluslararası yatırımcıların ve sermaye piyasalarının daha önemli hale geldiği günümüzde şeffaflık ve kamuyu aydınlatma görevini yerine getiren işletmeler diğerleri karşısında daha avantajlı olmaktadırlar.Kurumsal yönetim temelde paydaşların bilgilendirilmesi anlayışına dayanmaktadır. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan teknolojik gelişmeler işletme faaliyetleri kadar paydaşların bilgilendirilmesinde kullanılan araçları da etkilemektedir. Ortaya çıkan bu yeni araçlardan bir tanesi de kurumsal internet siteleridir. Kurumsal internet siteleri günümüzde paydaşların bilgilendirilmesinde yaygın olarak kullanılan ve işletmelere ilişkin gerçek zamanlı bilgi sağlayan bir araç konumundadır. Bu nedenle kurumsal internet siteleri ve finansal raporlamanın internet üzerinden yapılması kurumsal yönetimin etkin şekilde uygulanmasında giderek daha fazla önem kazanmaktadır.Çalışmanın amacı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören firmaların finansal raporlama açısından internet kullanımını ve etkileyen faktörleri incelemektir. Bu amaçla kurumsal yönetim ve internette finansal raporlamaya ilişkin literatür taranmıştır. Literatür araştırmasına dayanılarak internette finansal raporlama (İFR) ölçeği geliştirilmiş ve bu ölçeği etkileyen faktörler tespit edilmiştir. Ölçekte yer alan kriterler dahilinde İMKB 100 endeksinde işlem gören firmaların internet siteleri incelenerek veri toplanmıştır. Elde edilen veriler regresyon, t testi, ANOVA gibi istatistiki yöntemler ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucu şirketlerin sahiplik yapısı, büyüklük, karlılık, kaldıraç oranı, sektör ve KURY endeksine dahil olması internet sitelerinin İFR puanlarını zayıf kuvvetinde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Global competition is growing rapidly nowadays, businesses and governments give more importance to corporate governance with corporate scandals and audit issues. Businesses will be transparent, responsible, accountable and fair with corporate governance is to be solidly entrenched.Especially investors have become more important nowadays, businesses which are perform a duty of transparency and public disclosure stand out more than others.Companies should have corporate internet sites and publish their financial reports on the internetfor effective practicing of corporate governance. Especially as technological advances of recent years, the tools used in informing the affected stakeholders besides business activities. One of these new tools in the corporate internet sites. Corporate internet sites are widely used today. Corporate internet sites used to informing investors and providing information simultaneously. Global investors want to have knowledge about business, follow news and bulletin and get company?s financial reports. It is so vital for get potential investors, and save our investors.The purpose of this study is examine using internet for financial reporting. Corporate governance and İFR literatüre was examined..The study evaluated various aspects of corporate governance and financial reporting on the internet then prepared the scale of İFR. In last part of study it practices on ISE companies and analizing their financial indicators? efficieny to İFR scores using statistical methods like regression, t test and ANOVA method. As a result of the analysis, ownership structure of companies, size, profitability, leverage, sector and XKURY index listing affect IFR scores weakly.