Sürtünme karıştırma işlemi ile WE/ZRN/ZRB2/MWCNT hibrit yüzey kompozitlerin üretimi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Production of WE/ZRN/ZRB₂/MWCNT hybrid surface composites by friction stir processing and investigation of their mechanical properties
  1. Tez No: 1017947
  2. Yazar: EMRE VERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, WE43 magnezyum alaşımının yüzey özelliklerini geliştirmek amacıyla sürtünme karıştırma işlemi (SKİ) kullanılarak ZrN, ZrB₂ ve çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) takviyeli hibrit yüzey kompozitleri üretilmiştir. Takviye elemanları yüzeye açılan kanallara yerleştirilmiş ve SKİ ile yüzey bölgesine entegre edilmiştir. Üretilen numunelerin mikroyapısal özellikleri optik mikroskop, SEM ve EDS analizleriyle; mekanik özellikleri ise mikrosertlik, çapraz kırılma dayanımı ve aşınma testleriyle incelenmiştir. Mikroyapı incelemeleri, SKİ sonucunda takviye fazlarının yüzeyde başarılı şekilde dağıldığını ve işlem bölgesinde belirgin tane incelmesi oluştuğunu göstermiştir. Takviyelerin mikrosertlik, çapraz kırılma dayanımı ve aşınma direncini artırdığı belirlenmiştir. Özellikle hibrit takviye sistemleri, tekil takviyelere göre daha dengeli mekanik ve tribolojik özellikler sağlamıştır. Sonuç olarak, SKİ yönteminin WE43 magnezyum alaşımının yüzey performansını geliştirmede etkili olduğu ve ZrN, ZrB₂ ile MWCNT takviyelerinin birlikte kullanımının yüksek performanslı mühendislik uygulamaları için önemli bir potansiyel sunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ZrN, ZrB₂, and multi-walled carbon nanotube (MWCNT)-reinforced hybrid surface composites were fabricated on WE43 magnesium alloy via friction stir processing (FSP) to improve the surface properties of the substrate. The reinforcements were placed into pre-machined surface grooves and incorporated into the surface region through FSP. The microstructural characteristics of the fabricated specimens were examined by optical microscopy, SEM, and EDS analyses, while their mechanical performance was evaluated through microhardness, transverse rupture strength, and wear tests. Microstructural examinations revealed that FSP promoted the effective dispersion of reinforcement phases within the surface region and induced pronounced grain refinement in the processed zone. The incorporation of the reinforcements enhanced the microhardness, transverse rupture strength, and wear resistance of the WE43 alloy. In particular, the hybrid reinforcement systems provided a more balanced combination of mechanical and tribological properties compared with single-reinforcement configurations. Overall, the results demonstrate that FSP is an effective approach for enhancing the surface performance of WE43 magnesium alloy, and that the combined use of ZrN, ZrB₂, and MWCNT reinforcements offers substantial potential for high-performance engineering applications.