Lomber cerrahi sonrası erektör spina plan bloğun ve modifiye torakolomber interfasyal plan bloğunun analjezik etkinliklerinin retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of the analgesic effectiveness of erector spina plan block and modified thoracolumbar interfascisial plan block after lumbar surgery
- Tez No: 1017955
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA HAKAN ERBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Lomber cerrahi sonrası gelişen şiddetli postoperatif ağrı, hasta konforunu azaltmakta, erken mobilizasyonu geciktirmekte ve artmış opioid gereksinimi ile ilişkili morbiditeye yol açabilmektedir. Bu nedenle, multimodal analjezi yaklaşımları kapsamında etkili ve güvenli bölgesel analjezi tekniklerinin kullanımı önem kazanmaktadır. Erektör spina plan (ESP) bloğu ve modifiye torakolomber interfasyal plan (mTLIP) bloğu, lomber cerrahilerde dorsal ramusları hedefleyerek etkili analjezi sağlamayı amaçlayan güncel fasyal plan bloklarıdır. Bu çalışmada, lomber cerrahi geçiren hastalarda postoperatif analjezi yönetiminde ESP bloğu ve mTLIP bloğunun analjezik etkinliklerinin retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, Eylül 2024–Nisan 2025 tarihleri arasında elektif lomber cerrahi uygulanan ve genel anestezi altında opere edilen toplam 90 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, ESP bloğu uygulanan grup, mTLIP bloğu uygulanan grup ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Postoperatif dönemde ağrı skorları (VAS), ilk analjezik ihtiyacına kadar geçen süre, 24 saatlik analjezik tüketimi ve perioperatif komplikasyonlar değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ESP ve mTLIP bloklarının postoperatif ağrı skorlarını ve opioid tüketimini anlamlı düzeyde azalttığını göstermiştir. Özellikle ESP bloğunun, ilk opioid analjezik gereksinimini daha uzun süre geciktirdiği saptanmıştır. Sonuç olarak, her iki bloğun da lomber cerrahi sonrası etkili ve güvenli analjezi sağladığı, ESP bloğunun ise erken postoperatif dönemde daha avantajlı bir analjezik profil sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Severe postoperative pain following lumbar surgery reduces patient comfort, delays early mobilization, and may lead to morbidity associated with increased opioid requirements. Therefore, the use of effective and safe regional analgesia techniques has gained importance within multimodal analgesia approaches. The erector spinae plane (ESP) block and the modified thoracolumbar interfascial plane (mTLIP) block are contemporary fascial plane blocks that aim to provide effective analgesia in lumbar surgery by targeting the dorsal rami of spinal nerves. In this study, it was aimed to retrospectively compare the analgesic efficacy of the ESP block and the mTLIP block in postoperative pain management in patients undergoing lumbar surgery. A total of 90 patients who underwent elective lumbar surgery under general anesthesia between September 2024 and April 2025 were included in the study. Patients were divided into three groups: the ESP block group, the mTLIP block group, and the control group. Postoperative pain scores assessed using the visual analog scale (VAS), time to first analgesic requirement, total analgesic consumption within the first 24 hours, and perioperative complications were evaluated. The results showed that both ESP and mTLIP blocks were associated with lower postoperative pain scores and reduced opioid consumption. In particular, the ESP block was found to prolong the time to first opioid analgesic requirement. In conclusion, both blocks were found to provide effective and safe analgesia following lumbar surgery, while the ESP block demonstrated a more favorable analgesic profile in the early postoperative period.