Erektör spina plan bloğunun, torakolomber interfasiyal plan bloğunun ve modifiye torakolomber interfasiyal plan bloğunun lomber cerrahi sonrası postoperatif ağrı üzerine etkisi ve etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects and effectiveness of erector spina plane block, thoracolumbar interfacial plane block and modified thoracolumbar interfacial plane block on postoperative pain after lumbar surgery
  1. Tez No: 766982
  2. Yazar: NİHAL ÇELENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Erektör spina plan bloğu, torakolomber interfasial plan bloğu ve modifiye torakolomber interfasial plan bloğu torakal, abdominal ve lomber cerrahilerde analjezik amaçlı kullanılabilen güncel etkin yöntemlerdir. Biz bu çalışmamızda erektör spina plan bloğu, torakolomber interfasial plan bloğu ve modifiye torakolomber interfasial plan bloğunun postoperatif ağrı üzerine etkilerini ve birbirlerine göre etkinliklerini karşılaştırdık. Bu üç blok şeklinin postoperatif NRS ve postoperatif tramadol tüketimi üzerine etkinliklerini karşılaştırdık. Bu şekilde en etkili olan yöntemi bulmayı amaçladık. Lomber disk hernisi hastalarına postoperatif olarak uyguladık ve böylece hastanın postoperatif şikayetlerini azaltmayı ve ayrıca ek analjezik kullanımlarına bağlı yan etki profilini azaltmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma: tek merkezli prospektif, gözlemsel olarak yapılmıştır. Araştırma Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmamız için, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp fakültesi, Klinik Araştırmalar Etik Kurul'undan 9.03.2020 tarih ve 2020-03-10 nolu karar alındıktan sonra çalışmaya başlanıldı. Çalışmaya elektif lomber cerrahi planlanan, ASA (Amerikan Anestezi Derneği) I-III olan 18 - 70 yaş arasında gerekli bilgiler verilen ve onayı alınan 60 hasta dahil edildi. Hastalar ESPB, TLİP, MTLİP ve kontrol grubu olarak dört gruba ayrıldı. Blok uygulanacak tüm hastalara yüz üstü pozisyon verildikten sonra ultrason eşliğinde TLİP, MTLİP veya ESPB yapıldı. Operasyon sonrası hastalara postoperatif analjezi için intravenöz tramadol hidroklorür içeren hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı damar yoluna takıldı. Numerik ağrı skalası skorları (NRS), kalp atım hızı, ortalama arteriyal basınç, periferik oksijen saturasyonları ve postoperatif tramadol hidroklorür tüketimleri postoperatif 1., 6., 12., 18. ve 24. saatlerde kaydedilecektir. Hastalarda gelişen yan etkiler kaydedildi. Bulgular: Toplam 60 hasta çalışmaya alındı. Hastalar dört gruba ayrıldı. Her dört grupta hemodinamik parametreler ve demografik veriler yönünden anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Erector spinae plane block, thoracolumbar interfascial plane block and modified thoracolumbar interfascial plane block are current effective methods for analgesic purposes in thoracic, abdominal and lumbar surgeries. In this study, the effects of erector spinae plane block, thoracolumbar interfascial plane block and modified thoracolumbar interfascial plane block on postoperative pain and their relative effectiveness were compared. The efficacy of these three block forms on postoperative NRS and postoperative tramadol consumption was compared. In this direction, it was aimed to find the most effective method. It was applied postoperatively to patients with lumbar disc herniation, and thus, it was aimed to reduce the postoperative complaints of the patient and also to reduce the side effect profile due to additional analgesic use Material and Method: This study was conducted as a single-centre, prospective, observational study in Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital. In addition, the study was started after the decision, dated 9.03.2020 and numbered 2020-03-10, of the Clinical Research Ethics Committee of Cumhuriyet University Faculty of Medicine. Sixty patients, aged between 18 and 70 years with ASA (American Society of Anaesthesiology) I-III, who were planned for elective lumbar surgery, given necessary information and approved, were included in the study. The patients were divided into four groups as ESPB, TLIP, MTLIP and control groups. TLIP, MTLIP, or ESPB were applied under ultrasound guidance for all patients to be treated with the block when they were facedown. Postoperatively, a patient-controlled analgesia (PCA) device containing intravenous tramadol hydrochloride was inserted into the vascular access for postoperative analgesia. Numerical pain scale scores (NRS), heart rate, mean arterial pressure, peripheral oxygen saturations and postoperative tramadol hydrochloride consumption will be recorded at the 1st, 6th, 12th, 18th and 24th hours postoperatively. Patients' side effects were recorded. Results: Totally, 60 patients were included in the study. The patients were divided into four groups. There was no significant difference in hemodynamic parameters and demographic data in all four groups.