Ulaştırma sisteminin Kuşadası turizmine etkileri
- Tez No: 101798
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHATTİN RIZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Ulaştırma, insan ve eşyaların mekanlar arasında taşınma ihtiyacından kaynaklanan bir olgudur. Ulaştırmanın turizm sektöründeki kavramsal karşılığı ise seyahattir. İnsanlar çok eski tarihlerden beri din, merak, sağlık, spor, dost ve akraba ziyareti gibi nedenlerle seyahat etmişlerdir. Ulaştırma araçlarının kitlesel taşımadaki önemi doğrultusunda ortaya çıkışı deniz, demir, kara ve havayolları şeklinde olmuştur. Özellikle 20. Yüzyılın başlangıcından günümüze kadar olan teknolojik gelişmelere paralel olarak, turizm için bu sıralama hava, kara, deniz ve demiryolları şeklinde değişmiştir. Günümüzdeki yaşam biçimlerinin etkisiyle turist profili eskisine oranla farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıkların nedenlerinin başında; gelir, öğrenim gibi demografik, alışkanlık, konfor arama ve snobik gibi kişisel, ücretli tatil hakkı gibi sosyal etkenler gelmektedir. Bu etkenler turizm ve ulaştırmanın gelişme yönüyle hızını belirlemektedir. Kısaca özetlenen bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde turizmde ulaştırma kavramına ilişkin teorik bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ulaştırma sistemlerinin Kuşadası'ndaki durumu açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölümde turistlerin, Kuşadası'ndaki ulaştırma sistemi hakkında görüşlerine ilişkin bulgular ve bu bulguların değerlendirilmesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Transportation is a fact that originated because of the movement needs of men and objects in the space. The counter part of transport in the tourism factor is travelling. Men have been travelling for ages for many different reasons such as religion, curiosity, health, sports, visits to friends and relatives. The reveal of transportation means for the importance of mass transportation has appeared as seaways, railways, other means used on lands (ex. bus) and airways. Especially since the beginning of the 20th century, parallel to the technological developments, this order has changed as airways, highways, seaways and railways. Compared with the past, the tourist profile has changed by the effects of current life style. The main reasons for this difeference are due to some demografic factors such as income, education; the personel factors such as habit, snobbery; social factors such as the rights of paid holiday. As it is briefly summarised above, this study has four parts. In the first two parts information on the transportation system in tourism sector has been given. In the 3rd part, the transportation systems in Kuşadası has been expleined. In the 4* and last part, the findings related to ideas of the tourists about the transportation system in Kuşadası and the analyses of these findings have been given.