Sağlıkta şiddetin sessiz istifaya etkisinde işte var olamamanın aracı rolü: 112 acil sağlık hizmetlerinde bir araştırma
The mediating role of presenteeism in the effect of violence in healthcare on quiet quitting: A study in 112 emergency health services
  1. Tez No: 1017987
  2. Yazar: BURAK SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Sağlık sektöründe verimli ve kaliteli sağlık hizmeti sunumu sistemin lokomotifi olarak kabul edilen sağlık personellerine bağlıdır. Son zamanlarda artış gösteren sağlıkta şiddet vakaları sağlık personellerinin fiziksel ve psikolojik sağlıklarının bozulmasıyla birlikte sunulan sağlık hizmetinde aksamalara yol açan birçok soruna neden olmaktadır. Bu bağlamda sağlıkta şiddet sorununun ele alınması bu çalışmanın ana hedefidir. Sağlıkta şiddet, kısıtlı sayıda çalışmada sessiz istifa ve işte var olamama kavramlarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmanın ana amacı sağlıkta şiddetin sessiz istifaya etkisinde işte var olamamanın aracı rolünün ortaya koyulması olmakla birlikte sağlıkta şiddet ve beyaz koda yönelik bazı önemli verilerin elde edilmesi de diğer amaçlarındandır. Kesitsel tipte olan bu çalışma, Aksaray İl Ambulans Servisi Başhekimliği ve istasyonlarında görev yapan 350 sağlık personelinden 337'siyle gerçekleştirilmiştir. Evrenin %96,3'üne ulaşılması bu çalışmanın güçlü yanlarındandır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise geçerlilik (Doğrulayıcı Faktör Analizi) ve güvenilirlik (Cronbach Alpha Katsayısı) analizleri yanında parametrik (Bağımsız İki Örneklem t Testi, Tek Yönlü ANOVA) ve nonparametrik (Mann Whitney U, Kruskal Wallis H) testlerden ve aracı model analizinden faydalanılmıştır. Yapılan hipotez testlerine göre katılımcıların şiddet, işte var olamama ve sessiz istifa puanlarının sosyodemografik, şiddet ve beyaz koda ilişkin bazı özelliklere göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmekle birlikte işten ayrılma niyeti, meslek hayatı boyunca şiddete uğrama durumu ve beyaz kod uygulamasından memnuniyet durumu değişkenlerinin katılımcıların üç ölçekten elde ettiği puanlarla anlamlı farklılık gösteren ortak değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Yapılan aracı model analizine göre ise şiddetin, sessiz istifa ve işte var olamama üzerine doğrudan pozitif ve anlamlı etkisi olduğu ayrıca sağlıkta şiddetin sessiz istifaya etkisinde işte var olamamanın bu etkiyi artıran kısmi aracılık rolü olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu çalışmayla birlikte elde edilen bulguların bu konu üzerine yapılan sağlık politikaları ile karar verici konumunda bulunan sağlık yöneticilerine önemli bir bilgi katkısı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Efficient and high-quality healthcare service delivery in the health sector depends on healthcare personnel, who are regarded as the locomotive of the system. The recent increase in cases of violence in healthcare leads to many problems that disrupt the provision of healthcare services, along with the deterioration of the physical and psychological health of healthcare personnel. In this context, addressing the issue of violence in healthcare is the main objective of this study. Violence in healthcare has been associated with the concepts of quiet quitting and presenteeism in a limited number of studies. The primary aim of this study is to reveal the mediating role of presenteeism in the effect of violence in healthcare on quiet quitting, while another aim is to obtain some important data regarding violence in healthcare and the white code system. This cross-sectional study was conducted with 337 out of 350 healthcare personnel working at the Aksaray Provincial Ambulance Service Chief Physician's Office and its stations. Reaching 96.3% of the population is one of the strengths of this study. A survey method was used as the data collection tool. Data analysis included validity (Confirmatory Factor Analysis) and reliability (Cronbach's Alpha Coefficient) analyses, as well as parametric (Independent Two-Sample t-Test, One-Way ANOVA) and nonparametric (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H) tests, and a mediation model analysis. According to the hypothesis tests, participants' scores for violence, presenteeism, and quiet quitting showed significant differences based on certain sociodemographic characteristics and features related to violence and the white code. Moreover, variables such as intention to leave the job, exposure to violence throughout one's professional life, and satisfaction with the white code application were found to be common variables that significantly differed from the scores participants obtained from all three scales. According to the mediation model analysis, violence had a direct positive and significant effect on both quiet quitting and presenteeism. Furthermore, presenteeism was found to have a partial mediating role that increases the effect of violence in healthcare on quiet quitting. The findings obtained from this study are thought to provide important informational contributions to health policies developed on this issue and to healthcare administrators in decision-making positions.