Doğu geleneğinde aslan ve batı geleneğinde meslek simgesinin sanat tarihindeki değişen ikonografisine bir bakış
The ikonographic look of the leo in the east art tradition and angel in the west art tradition
  1. Tez No: 101800
  2. Yazar: CAN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUSTAFA ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Modernizmin kriziyle belleğin önemi tekrar gündeme gelmiştir. Mitlerin ve 'Simge Ambarı' olan toplulukların zamanla kaybolabileceği fikri tamamen geçersizdir. Belleğin aslına kişisel bir sahadan ziyade toplumsal yapının biçimlendirdiği ve kendisini bu şekilde tarif edebildiği bir alan olarak görmek günümüzde daha çok benimsenen bir tutumdur. Hatta M. Halbswachs toplumsal bellekten ayrı bir bireysel anı düşüncesinin anlamsız bir soyutlama olduğunu bile söyler. İnsanlar herşeyi sahip oldukları 'dil' aracılığıyla kavrayabilir, anlamlandırabilirler. Mitler zamanla dile geçmişlerdir, dil de belleğe dayanır. Mit'le ve Simge'yle birey toplumsal olana katılır, bireysel olanla toplumsal olan kaynaşır. Doğu geleneğinde Aslan tarihinin en başından bugüne farklı ikonografilerle de olsa hep karşımıza çıkar. Batı Sanat Tarihi'nde ise melek simgesi çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The importance of memory' had become an issue with the Modernism Crisis. It is definitely an invalid idea that myths and societies, which can be named 'Symbols abundancy', disappear as the time passes. Nowadays, 'the memory' is perceived with the attitude of a self-explanatory and a society-formed area rather than an individualist approach. Moreover, M.Halbswachs clearly explains that an individual remembrance thought, being separate from society's memory, is a meaningless abstraction. Human being can seize and give a meaning to everything through the intervention of 'the language'. Myths have taken part with 'the language' in the course of time and 'the language' is based on 'the memory'. An individual enters into social system with myths and symbols; at the end, individualism combines with social system. The Leo, in different form of iconographs, exist in the East Tradition from the beginning of the Leo History. The Angel symbol is crucial in the history of West Art.