Kronik obstrüktif ve inflamatuvar solunum yolu hastalıklarında fitoterapinin yeri
The role of phytotherapy in chronic obstructive and inflammatory respiratory diseases
  1. Tez No: 1018034
  2. Yazar: SADAF KHOSHRAFTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, solunum yolu hastalıklarında fitoterapinin yeri ve önemi güncel bilimsel veriler ışığında değerlendirilmiştir. Solunum yolu hastalıkları; inflamasyon, oksidatif stres, mukus hipersekresyonu ve bronkokonstriksiyon gibi çok yönlü patofizyolojik mekanizmalarla karakterizedir ve dünya genelinde önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Konvansiyonel tedavi yöntemleri semptom kontrolünde etkili olmakla birlikte, yan etkiler, antibiyotik direnci, tedaviye yanıtsızlık ve kronik hastalıklarda sınırlı başarı gibi nedenlerle tamamlayıcı yaklaşımlara olan ihtiyaç artmaktadır. Bu noktada fitoterapi, dikkat çeken bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Çalışma kapsamında, Pelargonium sidoides, Sambucus nigra, Thymus vulgaris, Hedera helix, Primula veris, Glycyrrhiza glabra ve Althaea officinalis gibi bitkilerin solunum yolu hastalıklarındaki kullanımı incelenmiştir. Bulgular, bu bitkilerin antiinflamatuvar, antioksidan, antiviral, mukolitik ve bronkodilatör etkiler göstererek semptomların azaltılmasına katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, fitoterapi solunum yolu hastalıklarında özellikle semptomatik tedavide ve destekleyici yaklaşım olarak önemli bir yer tutmaktadır. Ancak, klinik kullanımının yaygınlaştırılabilmesi için standardizasyonun sağlanması ve daha güçlü klinik kanıtların elde edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the role and importance of phytotherapy in respiratory diseases in light of current scientific evidence. Respiratory diseases are characterized by complex pathophysiological mechanisms such as inflammation, oxidative stress, mucus hypersecretion, and bronchoconstriction, and they represent a significant cause of morbidity and mortality worldwide. Although conventional treatment methods are effective in symptom control, the need for complementary approaches has increased due to factors such as side effects, antibiotic resistance, lack of response to treatment, and limited success in chronic conditions. In this context, phytotherapy emerges as a promising option. Within the scope of this study, the use of medicinal plants such as Pelargonium sidoides, Sambucus nigra, Thymus vulgaris, Hedera helix, Primula veris, Glycyrrhiza glabra, and Althaea officinalis in respiratory diseases was examined. The findings indicate that these plants contribute to symptom relief through their antiinflammatory, antioxidant, antiviral, mucolytic, and bronchodilatory effects. In conclusion, phytotherapy plays an important role in respiratory diseases, particularly in symptomatic treatment and as a supportive approach. However, in order to expand its clinical use, standardization must be ensured and stronger clinical evidence is required.