Akciğerin obstrüktif inflamatuar hastalıklarında uyarılmış balgamda nitrit oksid ve 3-nitrotirozinin yeri
Nitric oxide 3-NT in induced sputum in obstructive and inflammatory diseases of lung
  1. Tez No: 656634
  2. Yazar: BENGÜ ŞAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN SARIMAN, DOÇ. DR. TÜLİN KUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul PTT Erenköy Sanatoryum ve Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Astma, KOAH ve Bronşektazi pekçok ortak klinik patofızyolojik özelliğe sahip, havayollarının kronik inflamatuvar, obstrüktif hastalıklarıdır. Bu hastalıkların seyrinde inflamasyonun şiddetini ve derecesini, tadaviye yanıtı belirlemede, diğer hastalıklarla ayırıcı tamda çeşitli göstergeler kullanılır. İdeal test noninvaziv, ucuz, pratik ve hastalığın farklı ağırlık derecelerinde de uygulanabilir olmalıdır. Bu nedenle 'altın standart' ancak invaziv olan bronkoskopik yöntemlere alternatif olarak kan, ekspirasyon havası, yoğunlaştırılmış solunum havası ve UB örneklerinde ölçülebilen testler geliştirilmiştir. Uyarılmış balgam çalışmaları, hava yollarındaki inflamasyonu belirlemede son yıllarda yaygınlaşmaktadır. Hava yolu inflamasyonunun bir göstergesi olarak kabul edilen NO; kronik inflamasyonun eşlik ettiği hastalıklarda ekspiryum havasında ölçülebilmektedir. Ancak pahalı oluşu ve standardizasyonunun güç olması nedeni ile ulaşılabilirliği pek çok klinik için mümkün değildir. Bu çalışmada 18 atopik astmalı, 15 KOAH'lı, 16 Bronşektazili, hiçbiri sigara içmeyen olguda UB'de NO metabolizmasının ürünleri olan nitrit, nitrat ve 3NT değerlendin İdi. 3NT tirozin nitrasyonu sonucu gelişen ve ortamdaki RNS'nin göstergesi olarak kullanılan bir göstergedir. Akut, kronik inflamasyona bağlı gelişen doku harabiyetini yansıttığı düşünülmektedir. Literatürde astma, KOAH ve bronşektazili olgularda UB NO ürünleri ve ENO düzeyleri konusunda tartışmalı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asthma, COPD and Bronchiectasis are chronic inflammatory, obstructive diseases of the airways with many common clinical pathophysiological features. In the course of these diseases, various indicators are used to differentiate from other diseases, in determining the severity and degree of inflammation and response to treatment. The ideal test should be noninvasive, inexpensive, practical and applicable to different severity of the disease. For this reason, tests that can be measured in blood, expiratory air, concentrated breathing air and IB samples have been developed as an alternative to the 'gold standard' but invasive bronchoscopic methods. Induced sputum studies have become common in recent years in determining inflammation in the airways. NO, considered an indicator of airway inflammation; It can be measured in the expiratory air in diseases accompanied by chronic inflammation. However, it's not accessible for many clinics due to its high cost and difficulty in standardization. In this study, products of NO metabolism in IB (nitrite, nitrate and 3NT) were evaluated in 18 patients with atopic asthma, 15 with COPD, 16 with bronchiectasis, none of whom were smokers. 3NT is a product that develops as a result of tyrosine nitration and is used as an indicator of RND in the environment. It is thought to reflect tissue damage due to acute, chronic inflammation. In the literature, controversial results have been given about IB NO products and ENO levels in patients with asthma, COPD and bronchiectasis.