İş hukukunda ibra sözleşmesi ve sonuçları
Release agreement in labor law and its consequences
- Tez No: 1018035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Anayasamızın 48. Maddesi uyarınca herkes istediği alanda çalışma ve sözleşme yapma hürriyetine sahiptir. Çalışma hayatının doğal bir sonucu olarak iş akdinin sona ermesi mekanizmalarından olan ibra işlemi, iş ilişkisinin bitimi ile taraflar arasında bulunan borç ilişkisinin tasfiyesini amaçlamaktadır. Türk İş Hukuku'nda“işçi lehine yorum ilkesi”kapsamında ibra sözleşmelerinin yapılması da önemli şekil şartlarına bağlanmıştır. İsviçre Borçlar Kanunu'nda 1911 tarihinde düzenlenmiş olan ibra müessesi, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 132. ve 420. maddeleri kapsamında yer almıştır ve bu yolla ibra işleminin altyapısı oluşturulmuştur. Kanun gereği ibra sözleşmeleri işçinin serbest iradesini içermelidir. Ayrıca yazılı şekilde düzenlenmesi ve iş sözleşmesinden en az bir ay sonra yapılması da koşulları arasında sayılmıştır. Burada önemli bir hususta işçiye yapılacak ödemenin banka aracılığıyla yapılması gerektiğidir. Bu noktada ibra, borcun özel nitelikli bir sona erme sebebidir. Çalışmamızda Türk İş Hukuku'nda ibra sözleşmelerinin hukuki niteliği, kavram olarak açıklanması, eski ve yeni Borçlar Kanunu'ndaki işlevselliği, olması gerekli geçerlilik şartları, ilgili Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemesi kararlarının değerlendirilmesi ve ibra sözleşmesinin ortaya çıkarmış olduğu sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pursuant to Article 48 of the Constitution, everyone has the freedom to work in any field and to conclude contracts. As a natural consequence of working life, the release process, which is one of the mechanisms for the termination of an employment contract, aims to settle the financial obligations between the parties upon the conclusion of the employment relationship. In Turkish Labor Law, the principle of“interpretation in favor of the employee”has led to the formalization of release agreements through strict procedural requirements. The release mechanism, which was initially regulated under the Swiss Code of Obligations in 1911, has been incorporated into Turkish Law through Article 818 of the Code of Obligations. Furthermore, Articles 132 and 420 of the Turkish Code of Obligations No. 6098 provide the legal foundation for the release process. According to legal provisions, release agreements must be entered into voluntarily by the employee. Additionally, they must be executed in writing and concluded at least one month after the termination of the employment contract. A critical requirement is that any payment made to the employee must be processed through a bank transaction. In this context, the release process results in a unique form of debt discharge. This study examines the legal nature and conceptual framework of release agreements within Turkish Labor Law. It provides a comparative analysis of their function under both the former and the current Code of Obligations, discusses the necessary validity conditions, evaluates relevant Court of Cassation decisions, and explores the legal consequences of release agreements.