Kronik obstruktif akciğer hastalığı ( KOAH) olan hastalarda pulmoner rehabilitasyon programının yaşam kalitesi, c-reaktif protein (CRP) ve solunum fonksiyonlarına etkinliği
The effects of pulmonary rehabilitation on quality of life, serum CRP levels and pulmonary function tests in patients with COPD
- Tez No: 359373
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
KOAH önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. İlerleyici havayolu kısıtlanması ile karakterizedir. Hava yollarında zararlı partikül ve gazlara bağlı kronik inflamatuar cevap gelişmesidir (1). KOAH küçük hava yolu hasarına yol açar (obstrüktif bronşiyolit) ve parankimal destrüksiyon (amfizem) oluşur, kişiden kişiye değişen etkileri gözlenir. İnflamatuar etkenler sonucu alveollar arası bağ ve elastik geri çekim kuvveti azalır. KOAH'lı hastalarda en sık görülen problem egzersiz toleransının azalmasıdır. KOAH'da stabil dönemlerde ve alevlenme dönemlerinde fiziksel aktivitede azalma mortalite ve hastaneye yatış sıklığını artırmaktadır. Egzersiz kapasitesindeki azalma solunum fonksiyonlarındaki kayıpla ilişkili değildir. Periferal ve solunum kas zayıflığı gibi faktörler de egzersiz toleransını azaltır (66). CRP akut faz yanıtının güçlü bir belirtecidir ve ağır havayolu obstrüksiyonunda 2.74 kat yükselir. Hafif ve orta şiddetteki stabil KOAH'lı olgularda CRP düzeyi mortalite ile ilişkilidir (40). Akut ve kronik hastalıklarda kas proteinlerinin yıkımı nedeni ile kas kitlesi azalmaktadır. KOAH gibi kronik hastalıklarda kas kitlesindeki kayıp yavaştır ve iskelet kaslarında atrofi gelişir. Bu değişiklikler zamanla hastaların solunum fonksiyonları ve egzersiz toleransında azalma, yaşam kalitesinde bozulma ve mortalitede artışa neden olur (42). Pulmoner rehabilitasyon uygulanan hastalarda, bu programın dispne semptomlarını azalttığı ve yaşam kalitesini artırdığı belirtiliyor, daha önce yapılan birçok çalışmalara göre evre II' den itibaren ve grup B ile D KOAH hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanması önerilmektedir. Bu çalışmada 1 Aralık 2012 ve 31 Ağustos 2013 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde takip edilen ve Fizik Tedavi ve Pulmoner Rehabilitasyon kliniğinde pulmoner rehabilitasyona alınmış olan 30 hastanın dosyaları retrospektif olarak ardışık taranmıştır. GOLD tanımına göre KOAH hastalığı olan, son 2 ay içinde atak geçirmemiş, stabil, 50-75 yaş arası olguların tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerleri birbiriyle karşılaştırılmıştır. Kliniğimizde pulmoner rehabilitasyon tedavisi verilecek olan hastalarda pulmoner rehabilitasyon programına katılmalarını engelleyebilecek ortopedik problemleri, nörolojik hastalıkları, evde oksijen tedavisi kullanım öyküleri araştırılmıştır ve sigara kullanımı, yılda kaç kez alevlenme yaşadıkları, ek hastalıkları sorgulanmaktadır. Bizim çalışmamızda da pulmoner rehabilitasyon önerilen hastaların tedaviye uyumunu, tedaviyi devam edebilirliklerini ve tedavinin değiştirdiklerini araştırdık. Hastalarımızın tedavi uyumunun, katılımlarının yüksek olduğunu belirledik. SFT, SGRQ, mMRC, CAT, 6DYT parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düzelmeler gözlemledik. Hastaların CRP sinde ve MIP, MEP değerlerinde anlamlı değişme gözlemlemedik. Çalışmamızın sonucu birçok literatürler ile benzer sonuçlardaydı. Anahtar Kelimeler; KOAH, Pulmoner rehabilitasyon, CRP, MIP, MEP.
Özet (Çeviri)
COPD is a preventable and treatable disease. It is characterized by a progressive restriction of the airline. It is formation of chronic inflammatory response depending on the harmful particles and gases in the air systems (1). COPD leads to small airway damage (obstructive bronchiolitis) and occurs parenchymal destruction (emphysema), the effects varying from person to person. As a result of the inflammatory factors, interalveolar linkage and elastic retraction force is reduced. Exercise tolerance in COPD patients is the most common problem. Stable periods and exacerbation of COPD; a decrease in physical activity increases mortality and frequency of hospitalization. The loss of respiratory function is not associated with a decrease in exercise capacity. Peripheral and respiratory muscle weakness reduces the factors such as exercise tolerance (66). CRP is a strong predictor of acute phase response and 2.74-fold rise in severe airway obstruction. In mild and moderate levels of CRP in patients with stable COPD is associated with mortality (40). Acute and chronic diseases of muscle protein degradation in muscle mass is reduced as a result. The loss of muscle mass in chronic diseases such as COPD is slow and skeletal muscle atrophy develops. These changes over time decrease in respiratory function and exercise tolerance of patients, causing distortion quality of life and increased mortality (42). Pulmonary rehabilitation in patients undergoing this program, reduces the symptoms of Dyspnea and improves the quality of life, the report said, according to several studies conducted before from stage II and Group B with D Implementation of pulmonary rehabilitation for COPD patients is recommended. In this study between December 1, 2012 and August 31, 2013; Selcuk University Faculty of Medicine, Chest Diseases Clinic followed and which is taken pulmonary rehabilitation Physical Therapy and Pulmonary Rehabilitation clinic, 30 48 patients files retrospectively consecutively screened. According to the GOLD definition of COPD, the last two months of not undergoing attacks, stable, pre-treatment and post-treatment of cases between the ages of 50-75 values were compared with each other. In our clinic, pulmonary rehabilitation, which will be all the patients with pulmonary rehabilitation program participation may prevent orthopedic problems, neurological diseases, home oxygen therapy use history were investigated and tobacco use per year, how many times exacerbations in which they live, additional diseases has been questioned. In our study, pulmonary rehabilitation adherence to recommended treatment of patients, continued treatment and therapy they changed investigated. Compliance with treatment of our patients, we've determined that participation is high. SFT, SGRQ, mMRC, CAT, 6DYT parameters have observed a statistically significant improvement. Our patients CRP, MIP and MEP values did not observe significant changes. Similar results with the results of our study were in many literatures. Key Words; COPD, Pulmonary rehabilitation, CRP, MIP, MEP.