Finansal oranların piyasa değeri üzerindeki etkisi: Eğitim, sağlık, spor ve eğlence hizmetleri sektörüne yönelik bir panel veri analizi
The impact of financial ratios on market value: A panel data analysis of the education, health, sports and entertainment services sector
- Tez No: 1018036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma; eğitim, sağlık, spor ve eğlence hizmetleri sektöründe finansal oranların piyasa değeri üzerine etkisini ölçmek için kurgulanmıştır. Söz konusu sektörde işlem gören ve BİST'e kayıtlı 9 firmanın 2009-2024 yılları arası 16 yıllık verilerinden faydalanılmıştır. Şirketlerin likidite, kârlılık, borçlanma ve faaliyet oranları gibi finansal oranları hesaplanarak, sektörün finansal durumunun piyasa değeri üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Likidite, kârlılık, borçlanma ve faaliyet oranlarının piyasa değeri üzerine etkisini ölçmek için panel veri analizi kullanılmış ve hangi tahmin yönteminin uygun olduğu Hausman testi aracılığıyla tespit edilmiştir. Hausman bulgularına göre; sabit etkiler modelinin uygunluğu saptanmıştır. Sabit etkiler modeline göre; likidite, kârlılık, borçlanma ve faaliyet oranlarının piyasa değeri üzerine etkisinin bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca cari oran, brüt kâr marjı, net kâr marjı, aktif kârlılığı, iktisadi kârlılık oranı, finansal kaldıraç oranı, kısa vadeli yabancı kaynakların öz kaynaklara oranı, alacak devir hızı, borç ödeme süresi, maddi duran varlık devir hızı ve özsermaye devir hızının piyasa değerini pozitif yönde etkilediği sonuçlarına varılmıştır. Bulgular; açıklama yüzdesi en yüksek olan kârlılık oranlarının, piyasa değeri üzerinde daha belirgin ve anlamlı bir tesire sahip olduğunu saptamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to measure the impact of financial ratios on market value in the education, healthcare, sports, and entertainment services sectors. Data spanning 16 years (2009–2024) from nine companies listed on the BIST and operating in these sectors were utilized. By calculating the companies' financial ratios such as liquidity, profitability, debt, and activity ratios the study analyzed the impact of the sector's financial condition on market value. Panel data analysis was employed to measure the impact of liquidity, profitability, debt, and activity ratios on market value, and the appropriate estimation method was determined using the Hausman test. According to the Hausman findings, the fixed-effects model was determined to be appropriate. Based on the fixed-effects model, it was found that liquidity, profitability, debt, and activity ratios have an effect on market value. Additionally, it was concluded that the current ratio, gross profit margin, net profit margin, return on assets, economic profitability ratio, financial leverage ratio, ratio of short-term liabilities to equity, accounts receivable turnover, debt repayment period, fixed asset turnover, and equity turnover positively affect market value. The findings revealed that profitability ratios with the highest explanatory power have a more pronounced and significant effect on market value.