Spor kulüplerinde kurumsal itibar yönetimi algısının karma yöntemle incelenmesi
A mixed methods examination of the perception of corporate reputation management in sports clubs
  1. Tez No: 1018043
  2. Yazar: AHMET FERDİ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇİMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, futbol taraftarları aracılığı ile spor kulüplerinde kurumsal itibarı oluşturan faktörleri belirlemeyi, bu faktörlere dayalı olarak Spor Kulüplerinde Kurumsal İtibar Ölçeği'ni geliştirmeyi, geliştirilen ölçeğin geçerlik ve güvenirlik kanıtlarını ortaya koymayı ve ölçek aracılığıyla taraftarların futbol kulüplerine ilişkin kurumsal itibar algılarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Keşfedici sıralı karma desen çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmanın nitel aşamasında fenomenoloji deseni; nicel aşamasında ise ölçek geliştirme ve doğrulama süreci yürütülmüştür. Ayrıca ilişkisel tarama yaklaşımı doğrultusunda değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında, alanyazın incelemesi ve uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve futbol kulüpleriyle ilişkili farklı paydaşlarla yüz yüze bireysel (16 kişi) ve odak grup görüşmeleri (7 kişi) gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel bulgularında futbol kulüplerinde kurumsal itibarı oluşturan sekiz tema belirlenmiştir. Nicel aşamada, nitel bulgular ve alanyazın doğrultusunda madde havuzu oluşturulmuş, uzman görüşleri sonucunda 68 madde ve 8 boyuttan oluşan taslak ölçek formu hazırlanmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi ve ikinci düzey doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin 31 madde ve yedi faktörden oluşan bir yapıya sahip olduğu belirlenmiştir. Ölçekte yer alan faktörler Sportif Kurumsallaşma, Etik, Kurumsal Kimlik, Finansal Sağlamlık ve Şeffaflık, Yönetim Kalitesi, Sportif Başarı ve Sosyal Sorumluluk olarak adlandırılmıştır. İkinci çalışma grubunda gerçekleştirilen doğrulayıcı faktör analizi sonuçları, modelin iyi düzeyde uyum gösterdiğini ortaya koymuştur (CFI=.959, TLI=.956, RMSEA=.055, SRMR=.050). Güvenirlik analizleri, ikinci düzey doğrulayıcı faktör analizi ve ölçüm değişmezliği bulguları da ölçeğin psikometrik yapısını desteklemiştir. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçları ise taraftarların kulübe bağlılık düzeyinin kurumsal itibar algısının anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak araştırmada, futbol kulüplerinde kurumsal itibarın taraftar algısı temelinde çok boyutlu bir yapı gösterdiği ortaya konulmuş ve bu yapıyı ölçmeye yönelik Spor Kulüplerinde Kurumsal İtibar Ölçeği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the factors that constitute corporate reputation in sports clubs through football supporters to develop the Corporate Reputation Scale for Sports Clubs based on these factors, to provide evidence for the validity and reliability of the developed scale, and to assess supporters' perceptions of the corporate reputation of football clubs using the scale. Conducted within the framework of an exploratory sequential mixed-methods design, the qualitative phase of the study employed a phenomenological design, while the quantitative phase involved scale development and validation procedures. In addition, the relationships among variables were examined in line with the relational survey approach. In the qualitative phase of the research, a semi-structured interview form prepared based on the literature review and expert opinions was used. Face-to-face individual interviews were conducted with 16 participants representing different stakeholders associated with football clubs, and a focus group interview was conducted with 7 participants. The qualitative data collected in this study were subjected to thematic analysis. The qualitative findings of the study revealed eight themes constituting corporate reputation in football clubs. In the quantitative phase, an item pool was developed based on the qualitative findings and the literature, and a draft scale form consisting of 68 items and eight dimensions was prepared following expert evaluations. The results of exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, and second-order confirmatory factor analysis indicated that the scale had a structure consisting of 31 items and seven factors. The factors included in the scale were named Sportive Institutionalization, Ethical Values, Corporate Identity, Financial Soundness and Transparency, Management Quality, Sporting Success, and Social Responsibility. The results of the confirmatory factor analysis conducted with the second sample indicated that the model demonstrated good fit (CFI = .959, TLI = .956, RMSEA = .055, SRMR = .050). Reliability analyses, second-order confirmatory factor analysis, and measurement invariance findings also supported the psychometric structure of the scale. The results of the hierarchical regression analysis showed that supporters' level of club commitment was a significant predictor of their perception of corporate reputation. In conclusion, the study revealed that corporate reputation in football clubs has a multidimensional structure based on supporters' perceptions, and the Corporate Reputation Scale for Sports Clubs was developed to measure this structure.