Türkiye'de geleneksel karo tasarımında kullanılan desenler ve günümüzdeki uygulamaların değerlendirilmesi
Designs used in traditional tile patterns in Turkey and the evaluation of such applications today
- Tez No: 101805
- Danışmanlar: DOÇ. GÜL ÖZTURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
m ÖZET Türkiye yapı ve kaplama malzemeleri bakımından çok köklü ve zengin bir geçmişe ve birikime sahiptir. Anadolu Selçuklu ve Osmanlı çimleri ülkemizde olduğu kadar,ülke sınırlan dışında da tanınmakta ve büyük beğeni toplamaktadır. Günümüzde dünyanın bir çok tanınmış müzesinde bu kültürel mirasımızın ürünlerine yer verilmektedir. Çiniler renk ve desenleriyle olduğu kadar oluşturulan kompozisyonlarla da mimarinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Geleneksel seramik kaplamalar,biçim,teknik ve renk özellikleri bakımından farklılıklar göstermektedir.Bu nedenle çini süslemelerinde kullanılan desenler,ayn ayn sınıflandınlarak,konu dönemlere göre incelenmiştir. Birinci bölümde;Anadolu Selçuklu ve Osmanlı çinilerinm,dönemden döneme farklılık gösteren örnekleri ile kullanımına değinilmiştir. Çini üretim merkezleri, Bölgelere göre belirtilerek gösterilmiştir. İkinci bölümde;Geleneksel karo tasarımında kullanılan desenler,çeşitlerine göre sınıflandırılarak incelenmiş ve örneklerle tanıtılmıştır. Anadolu Selçuklu dönemi çini sanatında görülen insan figürü kullanımı ile Osmanlı örneklerinde göze çarpan bitkisel bezeme çeşitlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde;Günümüzdeki geleneksel kaynaklı çağdaş karo tasarım ve uygulamalarının değerlendirilmesi yapılmış ve gelişen teknolojinin seramik karo üretimi konusundaki etkilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Turkey has a deep rooted and rich past and experience in terms of building and coating materials. Anatolian Seljukian and Ottoman chinaware are well known and highly admired at home and abroacLMany reputable and prestigious museums worldwide are now displaying these unique examples of our cultural heritage. The china has become an integral part of our architecture with their colors and designs as well as the compositions created with them. Traditional ceramic coatings differ in terms of shape,technique and color features.For this reason,the designs used in china decorations have been classified separately and the subject has been studied by periods. In the first section,the examples of the Anatolian Seljukian and Ottoman china which differ by periods and their applications have been studiedChina prodiction centers have been indicated by regions. In the second section,the designs used in traditional floor tiles have been classified by their types and they have been described using examples.The use of human figures observed in the china art of the Anatolian Seljukian period and the plant ornamentation seen in the Ottoman china works have been studied. In the third section,the modern floor tile design and applications inspired by the traditional china works have been evaluated and the impacts of the developing tecnologies on the ceramic floor tile productions have been mentioned.