Okulöncesi öğretmenlerinin iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Measurement of preschool teachers' level of knowledge on occupational health and safety
- Tez No: 1018093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR SERCAN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Eğitim ve Öğretim, Health Education, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma okulöncesi öğretmenlerinin iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilgi düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli değişkenler açışından anlamlı farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Okulöncesi öğretmenlerinin ve öğrencilerinin güvenli bir ortamda olmalarının sağlanması, potansiyel tehlikelerden korunma, risklerin en aza indirilmesi, öğretmende, öğrencide, velide ve dolayısıyla toplumda iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilincin oluşturulması, okulöncesi eğitim kurumlarının iş sağlığı ve güvenliğine yönelik eğitim ihtiyacının tespit edilmesi gibi amaçlarla bu çalışma gerçeleştirilmektedir. Okulöncesi öğretmenlerinin iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilgi düzeylerini incelemek amacıyla çalışmada, nicel araştırma yaklaşımlarından tarama modeli kullanılmış ve öğretmenlerin mevcut bilgi düzeyleri analiz edilmiştir. Anketin sahada uygulanabilmesi için; gerekli etik kurulu izni alınmış ,google formlar üzerinden doldurması sağlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim –öğretim yılında Konya merkez ilçelerinde çalışan okulöncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem seçerken, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle 405 okulöncesi öğretmeni seçilmiş, geçerliliği ve güvenirliliği test edilen“İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Düzeyi Anketi”ile veriler toplanmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde katılımcıların demografik bilgilerine, ikinci bölümde ise iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilgi düzeylerini ölçen maddelere yer verilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t –testi, tek yönlü anova ve anlamlı farklılık çıkan durumlar için Turkey HSD testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular sonucunda, okulöncesi öğretmenlerinin iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bilgi düzeyleri; yaş, cinsiyet ve medeni durum, mesleki kıdem, kadro durumu, hizmet içi eğitim alıp almama durumu ve daha önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alıp almadıkları gibi değişkenlere göre araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, okulöncesi öğretmenlerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli hassasiyetlere sahip olduğu, genel konularla ilgili bilgi sahibi olunduğu fakat yeterli düzeyde eğitim almadıkları, spesifik terim, konu ve mevzuatla ilgili birtakım eksikliklerin olduğu görülmüştür. Bu bağlamda çalışmada, uygulama sırasında ortaya çıkacak aksaklıkların ve risklerin ortadan kaldırılması ve önleyici önlemlerin etkinliğinin artırılması için hizmet içi eğitimlere dikkat çekilmektedir. İş sağlığı ve güvenliğine yönelik eğitim programlarına daha fazla yer verilerek önleyici çalışmaların geliştirilmesi yönünde önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın, okul yöneticileri ve öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinç düzeylerinin artırılmasına katkı sağlayacağı böylelikle farkındalık düzeylerinde artış olacağı ve eğitim ortamlarının daha güvenli oluşturulmasına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the level of knowledge of preschool teachers about occupational health and safety and to evaluate whether these levels differ significantly in terms of various variables. This study is carried out in order to ensure that preschool teachers and students are in a safe environment, to protect from potential hazards, to minimize risks, to create awareness of occupational health and safety in teachers, students, parents and thus in society, and to determine the need for training on occupational health and safety in preschool education institutions. In order to examine the level of knowledge of preschool teachers about occupational health and safety, the survey model, one of the quantitative research approaches, was used in the study and the current level of knowledge of teachers was analyzed. In order for the questionnaire to be applied in the field; the necessary ethics committee permission was obtained and it was ensured that it was filled in via google forms. The population of the study consists of preschool teachers working in the central districts of Konya in the 2024-2025 academic year. When selecting the sample, 405 preschool teachers were selected by simple random sampling method, and data were collected with the“Occupational Health and Safety Knowledge Level Questionnaire”whose validity and reliability were tested. The questionnaire form consists of two parts, the first part includes demographic information of the participants and the second part includes items measuring their level of knowledge about occupational health and safety. The data were analyzed using independent sample t-test, one-way ANOVA and Turkey HSD test for significant differences. As a result of the findings, the knowledge levels of preschool teachers about occupational health and safety were investigated according to variables such as age, gender, marital status, professional seniority, tenure status, whether they had received in-service training, and whether they had received occupational health and safety training before. As a result of the research, it was seen that preschool teachers have the necessary sensitivities about occupational health and safety, they have knowledge about general issues, but they have not received sufficient training, and there are some deficiencies related to specific terms, issues and legislation. In this context, the study draws attention to in-service trainings to eliminate the problems and risks that may arise during implementation and to increase the effectiveness of preventive measures. Suggestions were made to improve preventive studies by giving more space to training programs on occupational health and safety. It is evaluated that the study will contribute to increasing the awareness levels of school administrators and teachers about occupational health and safety, thus increasing their awareness levels and contributing to the creation of safer educational environments.