Yiyecek-içecek profesyonellerinin yerel yemek kültürünün sürdürülebilirliği hakkındaki farkındalık düzeylerinin belirlenmesi: Gaziantep ilinde nitel bir araştırma
Determining the awareness levels of food and beverage professionals regarding the sustainability of local food culture: A qualitative study in the province of Gaziantep
- Tez No: 1018094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma sürdürülebilirlik bakış açısıyla Gaziantep yiyecek-içecek profesyonellerinin yerel yemek kültürü hakkında farkındalık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu kapsamda Gaziantep ilinde aktif olarak çalışan 40 yiyecek-içecek profesyoneli ile nitel araştırma yapılmıştır. Araştırma durum analizi desenine göre yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından özgün olarak hazırlanan görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Gaziantep yerel mutfağı alanında çalışan yiyecek-içecek profesyonellerinin yerel yemek kültürü ile ilgili farkındalıklarının Gaziantep yemek kültürü bilgi kaynakları, Gaziantep mutfağının mevsimsellik özelliği, Gaziantep yerel yemeklerin ticari potansiyeli, Gaziantep yerel yemek kültürünün yaşatılması için yapılanlar, unutulmaya yüz tutmuş yerel yemekler, turistlerin yerel yemeklere yönelik talepleri ve yerel yemek kültürünün sürdürülebilirliğinin sağlanması adına öneriler gibi 7 farklı tema altında toplandığı tespit edilmiştir. Gaziantep yiyecek-içecek profesyonellerinin genel olarak yerel yemek kültürünü usta ve annelerinden öğrendikleri, Gaziantep yerel yemek kültürünün mevsimsellik özelliği taşıdığı, sıkı sıkıya bağlı olduğu hatta onun karakteristik bir özelliği olduğu, mevsimsel yemeklerin yanında sadece çok kısa süreli olarak kullanılan ürünlerin ve yemeklerin olduğu, Gaziantep yerel yemeklerinin ticari potansiyelinin çok yüksek olduğu, kültürün yaşatılması için özellikle bilgi, değer ve zenginliklerin gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarımının sağlandığı, unutulmaya yüz tutmuş veya unutulmuş çok sayıda ürün ve yemeğin olduğu, sürdürülebilirliğin sağlanması için kurumsal, eğitim, psikolojik ve ekonomik tedbirler alınması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar bağlamında uygulayıcılar, araştırmacılar ve yetkililere özgü öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the awareness levels of food and beverage professionals in Gaziantep regarding the local food culture from a sustainability perspective. In this context, qualitative research was carried out with 40 culinary professionals actively working in Gaziantep. The research was designed according to the case study model. As a data collection tool, interview questions specifically developed by the researcher were used. The results revealed that the awareness of food and beverage professionals working in the field of Gaziantep local cuisine could be grouped under seven themes: sources of knowledge about Gaziantep culinary culture, the seasonality characteristic of Gaziantep cuisine, the commercial potential of local dishes, efforts to preserve the local food culture, forgotten or nearly forgotten dishes, tourists' demand for local foods, and suggestions for ensuring the sustainability of the local food culture. Overall, it was found that Gaziantep food and beverage professionals generally learned about the local culinary culture from masters and their mothers; that Gaziantep's local cuisine is inherently seasonal so much so that seasonality is considered a defining feature; that certain ingredients and dishes are available only for a very limited time; and that the commercial potential of Gaziantep's local cuisine is remarkably high. Additionally, the study found that cultural preservation efforts primarily focus on accurately transferring knowledge, values, and culinary richness to future generations. It was also noted that many products and dishes have either been forgotten or are on the verge of being forgotten. To ensure sustainability, institutional, educational, psychological, and economic measures were deemed necessary. Based on these findings, recommendations were developed for practitioners, researchers, and policymakers.