Sosyal medya kıskançlığı, aldatma eğilimi, bağlanma stilleri ve ilişki doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships among social media jealousy, tendency to infidelity, attachment styles, and relationship satisfaction
- Tez No: 1018096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KAYGAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı romantik ilişki yaşayan 18 yaş ve üstü yetişkin bireylerin romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı, aldatma eğilimi, bağlanma stilleri ve ilişki doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu sosyal medya platformları yoluyla ulaşılan Türkiye'de yaşayan 18 yaş üzeri 267'si kadın, 97'si erkek olan toplam 364 yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Romantik İlişkilerde Sosyal Medya Kıskançlığı Ölçeği ”, Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği“, Üç ”Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği“ ”İlişki Değerlendirme Ölçeği“ ve araştırmacı tarafından hazırlanan ”Demografik Bilgi Formu" kullanılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma desenine dayalı olarak yürütülmüştür. Verilerin analizinde SPSS 27 programı kullanılmıştır. Güvenli bağlanma, kaçıngan bağlanma, kaygılı bağlanma, aldatma eğilimi, sosyal medya kıskançlığı ve ilişki doyumu değişkenlerinin cinsiyet, yaş, ilişki durumu ve ayrılma düşüncesi gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği Bağımsız Örneklem T testi, güvenli bağlanma, kaçıngan bağlanma, kaygılı bağlanma, aldatma eğilimi, sosyal medya kıskançlığı ve ilişki doyumu değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Çoklu regresyon analizi ile bu değişkenlerin ilişki doyumunu yordama düzeyleri incelenmiştir. T testi sonuçlarına göre; cinsiyete göre aldatma niyeti düzeylerinin erkek katılımcılarda anlamlı biçimde farklılaştığı, 18–30 yaş grubundaki katılımcıların 31 yaş ve üzeri gruba kıyasla kaygılı bağlanma, romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ve ilişki doyumu düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. İlişki durumuna göre, evli bireylerin ilişkisi olan bireylere kıyasla kaygılı bağlanma ve romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı düzeylerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Ayrılma düşüncesi değişkenine göre ise ayrılmayı düşünen bireylerin güvenli bağlanma ve ilişki doyumu düzeylerinin daha düşük, kaygılı bağlanma ve aldatma eğilimi düzeylerinin ise daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Korelasyon analiz sonuçlarına göre, ilişki doyumu ile güvenli bağlanma arasında pozitif yönlü; kaygılı bağlanma, romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ve aldatma eğilimi arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Çoklu regresyon analizi sonuçları; güvenli bağlanma, kaygılı bağlanma ve aldatma eğiliminin ilişki doyumunu anlamlı düzeyde yordadığını, ancak sosyal medya kıskançlığının tek başına anlamlı bir yordayıcı olmadığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular literatürdeki bulgularla birlikte tartışılmış, araştırmacı ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between social media jealousy in romantic relationships, infidelity tendency, attachment styles, and relationship satisfaction among adults aged 18 and over who are currently in a romantic relationship. The study sample consisted of 364 adults living in Türkiye, including 267 women and 97 men, who were reached via social media platforms. Data were collected using the Social Media Jealousy Scale in Romantic Relationships, Infidelity Tendency Scale, Three-Dimensional Attachment Styles Scale, Relationship Assessment Scale, and a Demographic Information Form developed by the researcher. The study was conducted using a correlational research design, one of the quantitative research methods. Data analyses were performed using SPSS 27 software. Independent samples t-tests were used to examine whether scores on secure attachment, avoidant attachment, anxious attachment, infidelity tendency, social media jealousy, and relationship satisfaction differed significantly according to gender, age, relationship status, and separation thoughts. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships among these variables, and multiple regression analysis was used to determine the extent to which they predicted relationship satisfaction. According to the t-test results, infidelity tendency differed significantly by gender, with higher levels observed among male participants. Participants aged 18–30 reported higher levels of anxious attachment, social media jealousy in romantic relationships, and relationship satisfaction compared to those aged 31 and above. In terms of relationship status, married individuals demonstrated lower levels of anxious attachment and social media jealousy compared to individuals who were in a romantic relationship. Regarding separation thoughts, individuals who reported considering separation had lower levels of secure attachment and relationship satisfaction, and higher levels of anxious attachment and infidelity tendency. Correlation analyses revealed a positive relationship between relationship satisfaction and secure attachment, and negative relationships between relationship satisfaction and anxious attachment, social media jealousy in romantic relationships, and infidelity tendency. Multiple regression analysis showed that secure attachment, anxious attachment, and infidelity tendency significantly predicted relationship satisfaction, whereas social media jealousy was not a significant predictor when considered independently. The findings were discussed in light of the existing literature, and recommendations were provided for researchers and practitioners.