Sosyal medya bağlamında aldatma
Deception in the context of social media
  1. Tez No: 692697
  2. Yazar: HATİCE TECER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada gün geçtikçe artan sosyal medya kullanımının, çiftlerin aldatma eğilimleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bunun yanı sıra sosyal medya bağımlılığının ve aldatma eğiliminin, cinsiyet, gelir düzeyi, hayata bakış açısı, eğitim durumu, çocuk sayısı gibi bir takım değişkenler arası ilişkileri de araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni; Konya ili merkez Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde yaşayan 18-50 yaş grubu 60 kadın ve 60 erkek olmak üzere toplam 120 bireyden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, evreni temsil gücünün yüksek olması adına 30 evli, 30 nişanlı 30 sevgili ve 30 flört sahibi olacak şekilde 4 kategoriye ayıran kota örnekleme yöntemi olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket ve“Aldatma Eğilimi Sebepleri Ölçeği (AESÖ)”ile“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ölçeklerin ve demografik değişkenlerin normal dağılıma uygunluğunun belirlenmesi için Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre; sosyal medya bağımlılığının aldatma eğilimi sebeplerine ait toplam puan ile ilişkili olmadığı belirlenmiştir. Ancak partnerden uzaklaşmayı oluşturan sebepler, cinsellik ile ilgili sorunlar ve farklı ilişki boyutlarının sosyal medya bağımlılığı ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonunda katılımcıların sosyal medya bağımlılığının yaş grubu, eğitim düzeyi ve gelir düzeyi kapsamında anlamlı düzeyde fark gösterdiği; cinsiyet, ilişki durumu, çocuk sahibi olma durumu ve hayata bakış açısına göre anlamlı düzeyde fark göstermediği sonucu elde edilmiştir. Aldatma eğilimi sebeplerinde ise cinsiyet, eğitim düzeyi ve hayata bakış açısına göre anlamlı düzeyde fark gösterdiği; yaş grubu, ilişki durumu, gelir düzeyi ve çocuk sahibi olma durumuna göre ise anlamlı düzeyde fark göstermediği belirlenmiştir. Ek olarak, katılımcıların sosyal medya bağımlılığının ile aldatma eğilimi sebeplerine ait partnerden uzaklaşmayı oluşturan sebepler ve cinsellikle ilgili sorunlar boyutları arasında negatif; farklı ilişki boyutu arasında ise pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler Aldatma, Bağlanma, Çatışma, İlişki doyumu, Kıskançlık, Romantik ilişkiler, Sosyal medya, Sosyal medya bağımlılığı
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of increasing social media use on the tendency of couples to cheat were examined. In addition, the relationship between social media addiction and the tendency to cheat, among a number of variables such as gender, income level, perspective on life, educational status, and the number of children were also investigated. The aim of this study is to investigate the effects on cheating behavior in romantic relationships. The study universe of the research; It consists of a total of 120 individuals, 60 females and 60 males, in the 18-50 age group living in the central Selçuklu, Meram and Karatay districts of Konya. The sample of the study was determined as the quota sampling method, which divides the sample into 4 categories, 30 married, 30 engaged, 30 lovers and 30 dating, in order to have a high representation power of the universe. Questionnaire and“The Reasons for Cheating Tendency Scale (AESÖ)”as data collection tools in the research“Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMDS-YF)”was used. In the analysis of the data, Kolmogorov-Smirnov test was applied to determine the conformity of the scales and demographic variables to the normal distribution. According to the results of the research; It was determined that social media addiction was not related to the total score of the reasons for the tendency to cheat. However, it has been determined that the reasons for alienation from the partner, problems related to sexuality and different relationship dimensions are related to social media addiction. At the end of the research, it was determined that the social media addiction of the participants showed a significant difference in terms of age group, education level and income level; It was concluded that there was no significant difference in terms of gender, relationship status, having a child and perspective on life. On the other hand, there is a significant difference in the reasons for the tendency to cheat according to gender, education level and perspective on life; It was determined that there was no significant difference according to age group, relationship status, income level and having children. In addition, the dimensions of social media addiction and propensity to cheat among participants' reasons for alienation from partners and sexual problems were negative; On the other hand, it was concluded that there was a positive and significant relationship between different relationship dimensions. Keywords Attachment, Cheating, Conflict, Jealousy, Relationship satisfaction, Romantic relationships, Social media, Social media addiction