6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrası Türkiye'nin yapı stoğunda yapı zemin etkileşiminin incelenmesi: Hatay şehri örneği
Investigation of soil-structure interaction in building stock of Türkiye after the February 6 Kahramanmaras earthquakes: The case of Hatay province
- Tez No: 1018124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında yapı zemin etkileşiminin mevcut binalar üzerindeki etkisini incelemek amacıyla 3,4,5,6 ve 7 katlı binaların her birinden 10 adet bina incelenmiştir. Toplam 100 adet bina, ankastre ve yapı zemin etkileşimi dikkate alınarak hem 1975 Deprem Yönetmeliğine göre hem de 1998 Deprem Yönetmeliğine göre analiz edilmiştir. Bina analizlerinde 6 Şubat 2023 tarihinde yerel saat ile 04.17 ve 13.24'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden elde edilen ivme değerleri kullanılmıştır. Bina analizlerinde yapı elemanlarının hasar sınırlarının belirlenmesinde, 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin kesit hasar sınırları dikkate alınmıştır. Analizlerde elde edilen talepler, binanın kapasiteleri ile karşılaştırılmış ve sismik performansları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlarda yapı zemin etkileşiminin dikkate alındığı durumlarda binalar, ankastre duruma göre daha kötü performans göstermiştir. Ayrıca 1975 deprem yönetmeliğine göre yapılan binaların kat sayısı arttıkça göçmenin önlenmesi perfomans düzeyini gösterme oranları artarken 1998 deprem yönetmeliğine göre yapılmış binalarda benzer bir eğilim görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
As part of this study, 10 buildings from each of the 3, 4, 5, 6 and 7-story categories were examined to investigate the effects of structure-soil interaction on existing buildings. A total of 100 buildings were analyzed in accordance with both the 1975 Seismic Code and the 1998 Seismic Code, taking into account foundation and structure-soil interaction. In the building analyses, acceleration values obtained from the earthquakes centered in Kahramanmaraş that occurred on February 6, 2023, at 04:17 and 13:24 local time were used. In determining the damage limits of structural members the section damage limits specified in the 2018 Turkish Building Seismic Code were considered. The demands obtained from the analyses were compared with the building's capacities and their seismic performance was determined. In the results, buildings exhibited poorer performance when soil-structure interaction was considered compared to the case of fix-based. Furthermore, as the number of stories increased in buildings constructed according to the 1975 earthquake code the rates of exhibiting the collapse prevention performance level increased whereas a similar trend was not observed in buildings constructed according to the 1998 earthquake code.