Potasyum klorür ve potasyum nitratın patateste (Solanum tuberosum L.) depolama sonrası yumru kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comporison of the effects of potassium chloride and potassium nitrate on tuber quality parameters of potatoes (Solanum tuberosum L.) during storage
- Tez No: 1018152
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, patateste (Solanum tuberosum L.) farklı gelişme dönemlerinde uygulanan potasyum oksit ve potasyum nitrat gübrelerinin depolama sonrası yumru kalitesi üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deneme, farklı potasyum kaynakları (potasyum klorür, potasyum nitrat) ve uygulama zamanları (yumru oluşum başlangıcı, yumru oluşum dönemi, yumru büyütme başlangıcı, yumru büyütme dönemi, yumru olgunlaşma dönemi) içeren faktöriyel düzende yürütülmüş; hasat edilen yumrular (80-120 g ağırlığında) Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi bünyesinde bulunan, sıcaklık ve nem kontrolü sağlanabilen termik makinelerle soğutulan (6-8 ⁰C sıcaklık, %90-95 nispi nem) depoya ayrı ayrı kasalar halinde konulmuş ve aynı şartlarda 5 ay süre ile depolanmıştır. Depolama süresince 30 gün aralıklarla özgül ağırlık, ağırlık kaybı, kuru madde ve nişasta oranı, parmak patates ve cips kalitesi (L*, a*, b* ve skor değerleri), yumru et ve kabuk rengi ile yumru sertliği ölçüm ve analizler yapılmıştır. Varyans analizi sonuçlarına göre, birçok kalite özelliği üzerinde depolama süresi ve uygulama dönemlerinin etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Potasyum kaynakları özellikle özgül ağırlık, kuru madde ve nişasta oranları üzerinde belirleyici olmuş; potasyum klorür uygulamaları bu özelliklerde genellikle daha yüksek değerler sağlamıştır. Potasyum nitrat uygulamalarının etkisi sınırlı kalmıştır. Ağırlık kaybı depolama süresiyle artarken, potasyum kaynaklarının etkisi sınırlı olmuştur. Sonuç olarak, potasyum kaynağı ve uygulama zamanının, hasat sonrası depolama sürecinde yumru kalitesini önemli ölçüde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of potassium chloride and potassium nitrate at different growth stages of potatoes (Solanum tuberosum L.) on tuber quality during storage were evaluated. The experiment was conducted in a factorial design involving different potassium sources (potassium chloride, potassium nitrate) and application periods (beginning of tuber initiation, tuber initiation period, beginning of tuber bulking, tuber bulking period, tuber maturation period). The harvested tubers (80-120 g) were placed in separate plastic boxes in a storage facility at a temperature of 6–8 °C and a relative humidity of 90–95% in the Faculty of Agricultural Science and Technologies, Niğde Ömer Halisdemir University. The quality characteristics of the tubers, specific gravity, weight loss, dry matter and starch content, French fry and chip quality (L*, a*, b* values), tuber flesh and skin color and tuber firmness, were measured at 30 days intervals throughout the storage period. According to the variance analysis results, storage duration and application periods had statistically significant effects on many quality characteristics. Moreover, the type of potassium source applied proved to be the determining factor for dry matter, specific gravity and starch content of the tubers. In fact, while potassium nitrate had a limited effect on these parameters, higher values were obtained with potassium chloride application. However, weight loss showed a consistent increase over the storage duration and the effect of potassium sources on this parameter was relatively minor. . In conclusion, it was determined that the potassium source and application period significantly affect thetuber quality during the storage.