Aksiyel spondiloartrit (axSpa) tanılı hastada gözetimli egzersiz ve ev egzersizinin hastalık aktivitesi, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of supervised exercise and home exercise on disease activity, functional capacity and quality of life in a patient diagnosed with axial spondyloarthritis (axSpa)
  1. Tez No: 1018184
  2. Yazar: ELNAZ MONTAZAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Aksiyel Spondiloartrit (axSpa) Tanılı Hastada Gözetimli Egzersiz ve Ev Egzersizinin Hastalık Aktivitesi, Fonksiyonel Kapasite ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkilerinin Karşılaştırılması Giriş : Aksiyel spondiloartrit (axSpA), temel olarak aksiyel iskelet sistemini etkileyen, kronik seyirli, sistemik ve inflamatuvar özellik gösteren romatizmal hastalık grubunda yer almaktadır. Hastalık süreci çoğunlukla sakroiliyak eklemlerde başlamaktadır ve ilerleyen dönemlerde vertebral kolon boyunca yayılım göstererek yapısal değişikliklere ve ankiloz gelişimine neden olabilmektedir. Genellikle genç erişkin bireylerde ortaya çıkmakta olup erkeklerde görülme sıklığı kadınlara kıyasla daha yüksek olmaktadır. Amaç : Bu çalışmada, aksiyel spondiloartrit tanısı almış hastalarda ev egzersizi ve gözetimli egzersiz programlarının klinik parametreler, yaşam kalitesi ve inflamasyon belirteçleri üzerindeki etkilerinin ve iki yöntemin birbirine olan üstünlüklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Araştırmaya ev egzersizi (n=40) ve gözetimli egzersiz (n=40) olmak üzere iki gruba ayrılan toplam 80 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların müdahale öncesi (ön test) ve müdahale sonrası (son test) BASDAİ, BASFİ, ASQoL, VAS puanları ile CRP ve ESR laboratuvar değerleri ölçülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, grup içi değişimlerin incelenmesinde ise Wilcoxon İşaret Testi kullanılmıştır. Bulgular : Müdahale sonrasında her iki grupta da BASDAİ, BASFİ, ASQoL ve VAS skorlarında ön teste göre istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme saptanmıştır. Laboratuvar parametreleri incelendiğinde, ev egzersizi grubunda CRP ve ESR değerlerinde anlamlı bir değişim gözlenmezken, gözetimli egzersiz grubunda hem CRP hem de ESR değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma meydana gelmiştir. Grupların son test değerleri karşılaştırıldığında, yaşam kalitesini gösteren ASQoL puanlarında gözetimli egzersiz grubu lehine anlamlı bir fark belirlenmiştir. Gruplar arasındaki değişim miktarları incelendiğinde ise, gözetimli egzersiz grubunda yaşam kalitesi ve inflamasyon belirteçlerindeki iyileşme miktarının, ev egzersizi grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç : Bu çalışma, hem ev egzersizi hem gözetimli egzersizin aksiyel spondiloartrit hastalarında klinik iyileşme sağladığını; ancak yaşam kalitesi açısından gözetimli egzersizin daha etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Effects of Supervised Exercise and Home Exercise on Disease Activity, Functional Capacity and Quality of Life in a Patient Diagnosed with Axial Spondyloarthritis (axSpa) Introduction: Axial spondyloarthritis (axSpA) is a group of rheumatic diseases that primarily affect the axial skeletal system, exhibiting a chronic, systemic, and inflammatory course. The disease process usually begins in the sacroiliac joints and, in later stages, can spread along the vertebral column, leading to structural changes and ankylosis. It generally occurs in young adults, and its incidence is higher in men than in women. Aim : This study aimed to compare the effects of home-based and supervised exercise programs on clinical parameters, quality of life, and inflammation markers in patients diagnosed with ankylosing spondylitis, and to evaluate the superiority of one method over the other. Materials and Methods: A total of 80 participants were included in the study and divided into two groups: home-based exercise (n=40) and supervised exercise (n=40). Pre-intervention (pre-test) and post-intervention (post-test) measurements were taken for BASDAI, BASFİ, ASQoL, and VAS scores, as well as CRP and ESR laboratory values. The Mann-Whitney U test was used for between-group comparisons, while the Wilcoxon Signed-Rank Test was used to analyze within-group changes. Results: Following the intervention, statistically significant improvements compared to pre-test values were observed in BASDAI, BASFİ, ASQoL, and VAS scores in both groups. Regarding laboratory parameters, no significant change in CRP and ESR values was observed in the home-based exercise group, whereas a statistically significant decrease in both CRP and ESR values occurred in the supervised exercise group. When comparing post-test values between the groups, a significant difference was found in ASQoL scores indicating quality of life in favor of the supervised exercise group. An analysis of the magnitude of change between the groups revealed that the degree of improvement in quality of life and inflammation markers was statistically significantly greater in the supervised exercise group compared to the home-based exercise group. Conclusion: This study shows that both home exercise and supervised exercise lead to clinical improvement in patients with axial spondyloarthritis; however, supervised exercise may be more effective in terms of quality of life.