Spondiloartrit tanılı hastalarda İnterlökin-17a inhibitörü secukinumab tedavisinin değerlendirilmesi
Evaluation of interleukin-17a inhibitor secukinumab treatment in patients with spondyloarthritis
  1. Tez No: 790861
  2. Yazar: FURKAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç-hipotez: Aksiyal Spondiloartrit (akSpA), giderek daha önemli ve potansiyel olarak tedavi edilebilir bir durum olarak kabul edilmektedir. Ankilozan Spondilit (AS) tedavisinde sağlanan kayda değer gelişme ve ilerlemelere rağmen, önemli bir hasta grubunda TNF-α inhibitörleri ilaçlar (TNFi) ile yetersiz yanıtsız mevcuttur. Bu çalışmadaki amacımız, Aksiyel Spondiloartrit (akSpA) ve Psöriatik Artrit (PsA) tanısı ile takip edilen ve Secukinumab (İnterlökin-17A inhibitörü) kullanan hastaların klinik bulgularının ve tedavi yanıt durumlarının retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Gereç–yöntem: Çalışmaya 1 Aralık 2017 ve 1 Mart 2022 ayları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Kliniği'nde akSpA ve PsA tanısı ile takip edilen ve Secukinumab ve/veya TNFi kullanan ve ulaşılabilir klinik verisi olan toplam 56 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, tanı süresi, semptom süresi, tanı gecikme süresi, bDMARD öncesinde kullandığı ilaçlar kaydedilmiştir. SpA grubunda ortak özellikleri oluşturan üveit, psöriazis, İBH gibi eşlik eden durumlar da kaydedilmiştir. Hastaların değerlendirilmesinde BASDAI, BASFI, ASDAS, VAS ağrı, VAS global skorları bazal, 3.ay, 6.ay ve 12.ay olarak kaydedilmiştir. bDMARD kullanan hastalarda Secukinumab öncesi aldığı tedavi sayısı ve sırası da incelenerek, biyolojik tedavi naif ve dirençli grup arasında Secukinumab etkinliği ve ilaçta kalım özellikleri araştırılmıştır. Değişkenler %95 güven düzeyinde incelenmiş olup p değeri 0,05 ten küçük anlamlı kabul edilmiştir. 2 Bulgular: Tedavi naif hastaların medyan yaşı 37 (34-41) yıl iken bDMARD tedavisi alan hastaların yaş medyan değeri 42 (36-56) yıl saptanmıştır (p=0.199). Tedavi naif akSpA hastalarında tanı süresi (ay), semptom süresi (ay) ve tanı gecikme süreleri (ay) sırası ile; 48 (44-120) ay, 72 (60-144) ay, 24 (12-52) ay olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Object and hypothesis: Axial Spondyloarthritis (akSpA) is increasingly recognized as an important and potentially treatable condition. Despite the remarkable developments and advances in the treatment of Ankylosing Spondylitis (AS), a significant group of patients remains unresponsive to TNF-α inhibitors (TNFi) drugs. Our aim in this study is to retrospectively evaluate the clinical findings and treatment response status of patients who were followed up with the diagnosis of Axial Spondyloarthritis (akSpA) and Psoriatic Arthritis (PsA) and using Secukinumab (Interleukin-17A inhibitor). Methodology: A total of 56 patients who were followed up with the diagnosis of akSpA and PsA in the Rheumatology Clinic of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine between December 1, 2017 and March 1, 2022, using Secukinumab and/or TNFi, and with accessible clinical data were included in the study. Demographic characteristics of the patients, comorbid diseases, duration of diagnosis, duration of symptoms, delay in diagnosis, drugs used before bDMARD were recorded. Concomitant conditions such as uveitis, psoriasis, and IBD, which constitute common features in the SpA group, were also recorded. In the evaluation of the patients, BASDAI, BASFI, ASDAS, VAS pain, and VAS global scores were recorded as baseline, 3rd month, 6th month and 12th month. The number and order of treatment before Secukinumab in patients using bDMARDs were also examined, and Secukinumab efficacy and drug retention characteristics were investigated between the biological treatment naive and resistant groups. Variables were analyzed at 95% confidence level, and p value less than 0.05 was considered significant. 4 Results: While the median age of treatment-naïve patients was 37 (34-41) years, the median age of patients receiving bDMARD treatment was 42 (36-56) years (p=0.199). Diagnosis time (months), symptom duration (months) and diagnosis delay times (months) in treatment-naïve akSpA patients, respectively; 48 (44-120) months, 72 (60-144) months, and 24 (12-52) months.