Fonksiyonel karın ağrısı olan çocuklarda kardiyovasküler otonom fonksiyonların değerlendirilmesi ve egzersizin rolü
Evaluation of cardiovascular autonomic functions in children with functional abdominal pain and the role of exercise
  1. Tez No: 1018194
  2. Yazar: BENGİSU ÖMERCİOĞLU FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
Özet
Fonksiyonel karın ağrısı, çocukluk çağında sık görülen ve organik bir nedenle açıklanamayan klinik bir durumdur. Fonksiyonel karın ağrısının patofizyolojisinde; bağırsak–beyin ekseni, visseral hipersensitivite ve otonom sinir sistemi regülasyonundaki bozulmaların rol oynadığı bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, fonksiyonel karın ağrısı tanılı çocuklarda kardiyovasküler otonom fonksiyonları sağlıklı ve düzenli egzersiz yapan çocuklarla karşılaştırmak ve egzersizin ootnom sinir sistemi üzerindeki olası etkilerini değerlendirmektir. Mayıs 2023–Mayıs 2024 tarihleri arasında yürütülen bu gözlemsel ve karşılaştırmalı çalışmaya 10–18 yaş aralığında toplam 106 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılar fonksiyonel karın ağrısı tanılı çocuklar (n=36), düzenli egzersiz yapan sporcu çocuklar (n=35) ve kontrol grubu (n=35) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcılarda elektrokardiyografi, ekokardiyografi, egzersiz testi ve 24 saatlik Holter elektrokardiyografi verileri retrospektif olarak incelenmiş; kardiyovasküler otonom refleks testleri ise tüm katılımcılara prospektif olarak uygulanmıştır. Otonom fonksiyonlar kalp hızı değişkenliği, egzersiz yanıtları ve refleks testleri ile değerlendirilmiştir. Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve vital bulgular açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Fonksiyonel karın ağrısı grubunda vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksi, diğer gruplara göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur. Egzersiz testi başlangıcında fonksiyonel karın ağrısı tanılı çocuk grubunda kalp hızı ve diyastolik kan basıncı kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşük saptanmıştır. Maksimum egzersiz kapasitesi, maksimum kalp hızı, hesaplanan hız–basınç çarpımı değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sadece egzersiz sonrası 1. dakikada ölçülen kalp hızı toparlanması değerinin, fonksiyonel karın ağrılı çocuk grubunda sporcu gruba göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Kalp hızı değişkenliği parametreleri açısından gruplar arasında farklılık saptanmamıştır. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte; fonksiyonel karın ağrısı grubunda RR aralıklarının standart sapması değeri sporcu ve kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Ayrıca sporcu grupta artmış parasempatik tonus ile uyumlu ardışık RR farklarının karekök ortalaması değerleri yüksek olan çocuk sayısının daha fazla olduğu görülmüştür. Kardiyovasküler otonomik refleks testleri değerlendirildiğinde, gruplar arasında farklılık saptanmamıştır. Fonksiyonel karın ağrısı grubunda izometrik egzersiz esnasında kan basıncı yanıtının diğer gruplara göre daha düşük olduğu ve anormal kan basıncı cevabı olan çocuk sayısının daha fazla olduğu belirlenmiştir; ancak bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak; çalışmamızda elde edilen veriler, fonksiyonel karın ağrısında otonom regülasyonun istirahat ve kısa süreli refleks yanıtlar sırasında korunmuş olabileceği, ancak fizyolojik yüklenme, stres ve özellikle antisipatuvar yanıt süreçlerinde farklılaşabileceğini düşündürmektedir. Bu konuda daha fazla katılımcı içeren yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Functional abdominal pain is a common clinical condition in childhood that cannot be explained by an identifiable organic cause. In its pathophysiology, alterations in the gut–brain axis, visceral hypersensitivity, and impaired regulation of the autonomic nervous system have been implicated. The aim of this study was to evaluate cardiovascular autonomic functions in children diagnosed with functional abdominal pain by comparing them with healthy children and children who exercise regularly, and to assess the potential effects of exercise on the autonomic nervous system. This observational and comparative study was conducted between May 2023 and May 2024 and included a total of 106 children aged 10 to 18 years. Participants were divided into three groups: children with functional abdominal pain (n=36), children who exercise regularly (n=35), and healthy control children (n=35). Electrocardiography, echocardiography, exercise testing, and 24-hour Holter electrocardiography data were retrospectively analyzed in all participants, while cardiovascular autonomic reflex tests were performed prospectively. Autonomic functions were evaluated using heart rate variability, exercise responses, and reflex tests. No significant differences were found among the groups in terms of age, sex, or vital signs. Body weight and body mass index were significantly lower in the functional abdominal pain group compared to the other groups. At the beginning of the exercise test, heart rate and diastolic blood pressure were significantly lower in the functional abdominal pain group compared to the control group. No significant differences were observed among the groups in terms of maximum exercise capacity, maximum heart rate, or rate–pressure product values. However, heart rate recovery at the first minute after exercise was significantly higher in the functional abdominal pain group compared to the group of children who exercise regularly. No significant differences were detected among the groups in terms of heart rate variability parameters. Although not statistically significant, the standard deviation of the intervals between heartbeats was lower in the functional abdominal pain group compared to the other groups. In addition, the number of children with higher values of the square root of the mean of the squared differences between successive heartbeats, which is consistent with increased parasympathetic activity, was greater in the group of children who exercise regularly. Cardiovascular autonomic reflex tests showed no significant differences among the groups. During isometric exercise, the blood pressure response in the functional abdominal pain group was lower and the number of children with abnormal responses was higher compared to the other groups; however, these differences were not statistically significant. In conclusion, the findings of this study suggest that autonomic regulation in children with functional abdominal pain may be preserved at rest and during short-term reflex responses, but may differ under physiological stress, exercise, and particularly during anticipatory response processes. Further studies with larger sample sizes are needed.