Panrezistan Acinetobacter baumannii, karbapenamaz pozitif Klebsiella pneumoniae, metisiline dirençli Staphylococcus aureus(mrsa) ve vankomisin dirençli enterococcus (VRE) bakterilerinin, hastane çalışanları tarafından giyilen farklı kumaş yapıları üzerinde canlı kalma süreleri ile canlı kalma miktarlarının deneysel araştırılması
Experimental investigation of the survival duration and viable counts of pan-resistant Acinetobacter baumannii, carbapenemase-positive Klebsiella pneumoniae, methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA), and vancomycin-resistant enterococcus (VRE) bacteria on different fabric types worn by hospital staff
  1. Tez No: 1018222
  2. Yazar: ABDURRAHMAN TUFAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlarda çok ilaca dirençli mikroorganizmalar önemli morbidite ve mortalite nedenleri arasında yer almaktadır. Sağlık çalışanlarının kullandığı giysiler ve hastane tekstilleri, dirençli mikroorganizmaların taşınması ve çevresel kalıcılığı açısından potansiyel rezervuarlar olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada panrezistan Acinetobacter baumannii, karbapenemaz pozitif Klebsiella pneumoniae, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) ve vankomisine dirençli enterokokların (VRE), hastane çalışanları tarafından kullanılan farklı kumaş yapıları üzerinde canlı kalma süreleri ve canlı mikroorganizma miktarlarının deneysel olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada kontrol ortamı olarak serum fizyolojik; kumaş ortamı olarak ise %100 pamuk kot kumaş, scrub, likralı scrub ve beyaz doktor önlüğü kumaşları kullanıldı. Mikroorganizma süspansiyonları 0,5 McFarland yoğunluğunda hazırlandı ve her bir kumaş örneği üzerine 0,3 cc mikroorganizma süspansiyonu eklendi. Örnekler kapalı steril tüpler içinde, kendi nemini koruyan ortamda 24±2 °C'de inkübe edildi. Canlı mikroorganizmaların geri kazanımı 1, 3, 5, 7, 14, 21, 28, 62, 98, 128 ve 167. günlerde değerlendirildi. Her zaman noktasında örnekler steril serum fizyolojik ve cam boncuklar ile vortekslendi; seri dilüsyon sonrası PCA besiyerine ekim yapılarak KOB/mL cinsinden koloni sayımı gerçekleştirildi. Veriler KOB/mL ve Ln2 düzeltmesi uygulanmış değerler olarak analiz edildi. İstatistiksel değerlendirmede tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi ve çoklu karşılaştırmalar için Tukey HSD testi kullanıldı. Tüm mikroorganizmalar değerlendirildiğinde mikroorganizma sayılarının zamana, mikroorganizma tipine ve ortam türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği saptandı. İnkübasyon süreci, mikroorganizma türü ve ortam türünün ana etkileri anlamlı bulundu; ayrıca bu değişkenler arasındaki ikili ve üçlü etkileşimler de istatistiksel olarak anlamlıydı. Ortam türlerine göre yapılan karşılaştırmada kot kumaşta mikroorganizma sayıları kontrol ortamı ve diğer sağlık çalışanı kumaşlarına göre daha yüksek bulundu. Scrub, likralı scrub ve beyaz önlük kumaşlarında da kontrol ortamına kıyasla daha yüksek canlılık değerleri izlendi. VRE başlangıçta 3,6×10⁶ KOB/mL düzeyindeyken 5. günde 239,6×10⁶ KOB/mL'ye ulaştı ve 167. günde 0,1×10⁶ KOB/mL düzeyinde canlılığını sürdürdü. MRSA'da başlangıç değeri 300×10⁴ KOB/mL iken zamanla azalma izlendi ve 167. günde 0,04×10⁴ KOB/mL düzeyine geriledi. Panrezistan A. baumannii başlangıçta 5,4×10⁶ KOB/mL iken 5. günde 325,1×10⁶ KOB/mL'ye ulaştı ve 167. günde 13,1×10⁶ KOB/mL düzeyinde canlılığını korudu. Karbapenemaz pozitif K. pneumoniae ise başlangıçta 3,6×10⁶ KOB/mL iken 7. günde 439,6×10⁶ KOB/mL'ye yükseldi ve 167. günde 6,5×10⁶ KOB/mL düzeyinde canlı kaldı. Sonuç olarak, VRE, MRSA, panrezistan A. baumannii ve karbapenemaz pozitif K. pneumoniae farklı kumaş yapılarında değişen süre ve miktarlarda canlılığını sürdürebilmektedir. Mikroorganizma sağkalımı yalnızca mikroorganizmanın biyolojik özellikleriyle değil, bulunduğu kumaş yapısı ve ortam koşullarıyla da ilişkilidir. Özellikle %100 pamuk kot kumaşta diğer ortamlara göre canlılık ve miktarın ilk zamanlarda belirgin fazla olduğu ayrıca sağkalım süresinin belirgin uzun olduğu, bu nedenle sağlık çalışanlarının hastane ortamında kullandığı günlük kıyafetlerin de enfeksiyon kontrolü açısından dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Bununla birlikte scrub ve beyaz önlük gibi rutin kullanılan sağlık çalışanı giysilerinde de dirençli mikroorganizmaların sadece serum fizyolojik ortamına göre daha uzun sürelerde ve daha yüksek miktarlarda canlı kalabilmiştir. Bu nedenle düzenli yıkama, uygun giysi kullanımı ve hastane tekstil politikalarının önemini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Multidrug-resistant microorganisms are among the major causes of morbidity and mortality in healthcare-associated infections. Clothing worn by healthcare workers and hospital textiles are considered potential reservoirs for the transmission and environmental persistence of resistant microorganisms. This study aimed to experimentally evaluate the survival times and viable microorganism counts of pan-resistant Acinetobacter baumannii, carbapenemase-producing Klebsiella pneumoniae, methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA), and vancomycin-resistant enterococci (VRE) on different fabric structures used by healthcare workers. In the study, physiological saline was used as the control medium, while 100% cotton denim fabric, scrub fabric, stretch scrub fabric, and white doctor coat fabric were used as fabric media. Microorganism suspensions were prepared at a density of 0.5 McFarland, and 0.3 cc of microorganism suspension was added onto each fabric sample. The samples were incubated in closed sterile tubes at 24±2 °C in an environment that preserved their own moisture. Recovery of viable microorganisms was evaluated on days 1, 3, 5, 7, 14, 21, 28, 62, 98, 128, and 167. At each time point, the samples were vortexed with sterile physiological saline and glass beads; following serial dilution, inoculation was performed onto Plate Count Agar (PCA), and colony counts were determined as CFU/mL. The data were analyzed both as CFU/mL values and as Ln2-transformed values. Repeated-measures analysis of variance was used for statistical evaluation, and Tukey's HSD test was used for multiple comparisons. When all microorganisms were evaluated together, microorganism counts were found to differ significantly according to time, microorganism type, and medium type. The main effects of incubation time, microorganism type, and medium type were statistically significant; furthermore, the two-way and three-way interactions between these variables were also statistically significant. In comparisons according to medium type, microorganism counts on denim fabric were higher than those in the control medium and on other healthcare worker fabrics. Higher viability values were also observed on scrub, stretch scrub, and white coat fabrics compared with the control medium. VRE was initially present at 3.6×10⁶ CFU/mL, reached 239.6×10⁶ CFU/mL on day 5, and maintained viability at 0.1×10⁶ CFU/mL on day 167. For MRSA, the initial count was 300×10⁴ CFU/mL, followed by a gradual decrease over time, reaching 0.04×10⁴ CFU/mL on day 167. Pan-resistant A. baumannii was initially detected at 5.4×10⁶ CFU/mL, reached 325.1×10⁶ CFU/mL on day 5, and maintained viability at 13.1×10⁶ CFU/mL on day 167. Carbapenemase-producing K. pneumoniae was initially present at 3.6×10⁶ CFU/mL, increased to 439.6×10⁶ CFU/mL on day 7, and remained viable at 6.5×10⁶ CFU/mL on day 167. In conclusion, VRE, MRSA, pan-resistant A. baumannii, and carbapenemase-producing K. pneumoniae can survive on different fabric structures for varying durations and at varying quantities. Microorganism survival is associated not only with the biological characteristics of the microorganism but also with the fabric structure and environmental conditions. In particular, the markedly higher viability and microorganism counts observed on 100% cotton denim fabric during the early period, as well as its prolonged survival duration compared with other media, indicate that daily clothing worn by healthcare workers in hospital settings should also be considered from an infection control perspective. In addition, resistant microorganisms were able to survive for longer periods and at higher quantities on routinely used healthcare worker clothing, such as scrub and white coat fabrics, compared with physiological saline alone. Therefore, these findings support the importance of regular laundering, appropriate clothing use, and hospital textile policies.