Yenidoğan ve çocuk yoğun bakım ünitelerinde kolistin (colistimethate) kullanımı
In neonatal and pediatric intensive care units colistin (colistimethate)
- Tez No: 388717
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NESLİHAN TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde son yıllarda enterik bakteri, panresistant Acinetoba cter ve P.aeruginosa infeksiyonlarının in sidansının artmasıyla birlikte eski bir Polimiksin g rubu antibiyotik olan ve nefrotoksik yan etkisi olan kolistin tekrar kullanıma girmiştir. Bu çalışmada Ocak 2011 - Mart 2014 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üni versitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi' nde kolistin tedavisi alan hastaların retrospek tif olarak demografik özelliklerini, kolistinin etkinliğini ve olası yan etkilerini belirlemeyi amaçladık. Kolistin kullanıla n 25 yenidoğan (ortalama gestasyonel yaş 31,4 + 4,7 hafta), 50 çocuk hastanın (ortalama yaş 55,2 ± 54,1 ay) kolistin öncesi ve sonrası 7. güne ait CBC, CRP, elektrolitler (Na, K, Ca), BUN, kreatinin, ALT, AST değerleri ve üreyen mikroorganizmalar değerlendir ildi. Tedavi süresi en az 7 gün olan has talar çalışma kapsamına alındı. Kolistin tedavisi 5 mg/kg/gün 2 doz şeklinde uygulanmıştır. Yenidoğan hasta grubunda en sık Klebsiella pneumonia (%30) ve Acinetobacter baumannii (%23,8) izole edilmiştir. Kolistin ted avisinin tam kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik oluşturmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to an increase in the incidence of infections for Enteric bacteria, panresistant Acinetobacter and P. aeruginosa in intensive care units in the last years , re - use of colistin which is an old antibiotic with nephrotoxic side effect has increased. In this retrospective study, we aimed to evaluate the efficacy and possible side effects of colistin in patie nts who were hospitalized in Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty Neonatal and Pediatric Intensive Care Unit s between January 2011 - March 2014. Before treatment and after 7 days of colistin usage values for CBC , CRP, electrolytes ( Na ,K, Ca ), BUN, creatinine, ALT, AST , microbiological cultures were evaluated for 25 neonatal ( mean gestational age 31,4 + 4.7 weeks) and 50 children patient ( mean age 55.2±54.1 months) . This study includes the patients that has a treatment period at least 7 days. Colistin treatment was introduced as 5mg /kg/ day in 2 doses. Klebsiella pneumonia (30% versus 20%) ) and Acinetobacter baumannii (23.8% versus 24%) were the most common pathogens i solated in neonatal group and pediatric group. Colistin treatment does not make any significant change in CBC , liver and kidney function tests in newborns.