Melek otu bitkisinin ters gaz kromatografi yöntemiyle yüzey özelliklerinin belirlenmesi ve adsorptif özelliklerinin incelenmesi
Determination of surface properties of angelica plant by inverse gas chromatography method and investigation of adsorptive properties
- Tez No: 1018227
- Danışmanlar: PROF. FATİH ÇAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
Özet
Tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılan sentetik boyar maddeler ve yardımcı kimyasallar, üretim süreçlerinden sonra çoğunlukla herhangi bir arıtma prosesine uğramadan yeraltı ve yüzey sularına karışmakta, bu durum çevre ve insan sağlığı açısından ciddi riskler oluşturmaktadır. Atık sulardan boyar maddelerin uzaklaştırılmasında kullanılan yöntemler arasında adsorpsiyon, diğer yöntemlere kıyasla, düşük maliyet, yüksek verimlilik, kolay uygulanabilirlik avantajları ile ön plana çıkmaktadır. Sürdürülebilirlik ve sıfır atık ilkeleri doğrultusunda doğal kaynakların adsorban olarak değerlendirilmesi daha temiz bir gelecek için kritik önem taşımaktadır. Bu doktora tezinde, tıbbi ve aromatik bitkiler den biri olan Angelica Sylvestris (melek otu), farmasötik kullanım alanı dışında kalan kök, gövde ve çiçek gibi farklı morfolojik kısımları, tekstil boyar maddesi olan Safranin O'nun sulu ortamdan giderimi için doğal adsorban olarak incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, bitkinin farklı kısımlarının yüzey özellikleri ters gaz kromatografisi (TGK) ile karakterize edilmiş; yüzey enerjisi, asit-baz karakteri ve spesifik etkileşim parametreleri belirlenmiştir. Bu veriler ışığında, Safranin O boyasının bitki kısımları üzerindeki adsorpsiyon potansiyeli öngörülerek en uygun adsorban-adsorbat eşleşmesi sağlanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, adsorpsiyon parametreleri (pH, sıcaklık, temas süresi, başlangıç konsantrasyonu) optimize edilmiş ve elde edilen veriler Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modelleri ile analiz edilmiştir. Ayrıca kinetik ve termodinamik değerlendirmeler gerçekleştirilerek adsorpsiyon sürecinin mekanizması açıklanmıştır. Elde edilen sonuçlar, melek otunun çeşitli kısımlarının Safranin O boyasının gideriminde etkili bir adsorban olarak değerlendirilebileceğini göstermiştir. Özellikle kök ve yaprak kısımları, yüksek adsorpsiyon kapasiteleri ve uygun yüzey karakteristikleri ile ön plana çıkmıştır. Bu tez, tıbbi bitkilerin sıfır atık kapsamında yeniden değerlendirilmesi yoluyla çevresel sürdürülebilirliğe katkı hedeflemekte ve çevre dostu su arıtım teknolojileri için alternatif bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Synthetic dyes and auxiliary chemicals widely used in the textile industry are often discharged into groundwater and surface waters after production processes without undergoing adequate treatment, posing serious risks to the environment and human health. Among the methods employed for the removal of dyes from wastewater, adsorption stands out compared to other techniques due to its low cost, high efficiency, and ease of application. In accordance with the principles of sustainability and zero waste, the utilization of natural resources as adsorbents is of critical importance for achieving a cleaner future. In this thesis, different parts of Angelica sylvestris (wild angelica), a medicinal plant, including roots, stems, and flowers that remain outside pharmaceutical applications, were investigated as natural adsorbents for the removal of the Safranin O from aqueous solutions. In the first stage of the study, the surface properties of the plant parts were characterized using inverse gas chromatography (IGC), and physicochemical parameters such as surface energy, acid–base characteristics, and specific interaction parameters were determined. Based on these data, the adsorption potential of Safranin O onto the plant parts was predicted, allowing for the identification of the most suitable adsorbent–adsorbate pairing. In the second stage, adsorption parameters including pH, temperature, contact time, and initial dye concentration were optimized, and the experimental results were analyzed using the Langmuir, Freundlich, and Temkin isotherm models. In addition, kinetic and thermodynamic evaluations were conducted to elucidate the adsorption mechanism. The results demonstrated that various parts of Angelica sylvestris can be effectively utilized as adsorbents for the removal of Safranin O dye, with the root and leaf parts exhibiting superior adsorption capacities and favorable surface characteristics. This thesis aims to contribute to environmental sustainability through the reutilization of medicinal plants within a zero-waste and presents an alternative approach for the development of environmentally friendly.