Ozonlanmış zeytinyağı ve PRP'nin ratlarda deneysel yara iyileşmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of ozonated olive oil and PRP on experimental wound healing in rats
- Tez No: 1018236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVA BAŞAK BOZTOK ÖZGERMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, trombositten zengin plazma (PRP) ve ozonlanmış zeytinyağının ratlarda oluşturulan tam kalınlıklı eksizyonel yara modelinde yangısal yanıt ve doku onarım dinamikleri üzerindeki biyolojik etkileri; tek başına ve kombine kullanım protokolleri karşılaştırılarak araştırılmıştır. Çalışmada 32 adet erişkin erkek Wistar albino rat kullanıldı ve hayvanlar kontrol, Ozon, PRP ve PRP+Ozon olmak üzere dört gruba ayrıldı. Tüm ratların dorsal bölgesinde standart tam kalınlıklı eksizyonel yara modeli oluşturuldu ve ilgili tedaviler uygulandı. Yara alanı ölçümleri 0., 3., 7., 10. ve 14. günlerde dijital planimetrik yöntemle, biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirmeler ise postoperatif 14. günde gerçekleştirildi. Çalışmanın birincil bulguları biyokimyasal düzeyde elde edilmiştir: Tüm tedavi gruplarında serum IL-1β düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı biçimde düşük, IL-10 düzeyleri ise anlamlı biçimde yüksek bulunmuştur (p<0,001); bu bulgular her iki ajanın yangısal yanıtın düzenlenmesi ile ilişkili biyolojik aktivite gösterebileceğine işaret etmektedir. PRP içeren gruplarda serum EGF düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur (p=0,006). Granülasyon dokusu skorları bakımından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,039). Ratlarda kontraksiyon baskın yara iyileşme mekanizmasıyla uyumlu olarak makroskobik yara kapanma oranları gruplar arasında istatistiksel farklılık göstermemiştir (p>0,05). Sonuç olarak PRP ve ozonlanmış zeytinyağı, yangısal yanıt düzenlenmesi ve büyüme faktörü dinamikleri üzerinde biyolojik olarak aktiftir; bu etkilerin makroskobik yara kapanmasına yansımaması, kontraksiyon baskın modele özgü mekanistik bir sınırı yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the biological effects of platelet-rich plasma (PRP) and ozonated olive oil on inflammatory response and tissue repair dynamics in a full-thickness excisional wound model created in rats were investigated by comparing their individual and combined treatment protocols. A total of 32 adult male Wistar albino rats were used and randomly allocated into four groups: Control, Ozone, PRP, and PRP+Ozone. A standardized full-thickness excisional wound model was created on the dorsal region of all rats, and the relevant treatments were administered accordingly. Wound area measurements were performed on days 0, 3, 7, 10, and 14 using a digital planimetric method, whereas biochemical and histopathological evaluations were carried out on postoperative day 14. The primary findings of the study were obtained at the biochemical level. Serum IL-1β levels were significantly lower, whereas IL-10 levels were significantly higher in all treatment groups compared with the control group (p<0.001), suggesting that both agents may exhibit biological activity associated with the regulation of the inflammatory response. Serum EGF levels were significantly higher in the PRP-containing groups compared with the control group (p=0.006). Significant differences were also detected among groups regarding granulation tissue scores (p=0.039). Consistent with the contraction-dominant wound healing mechanism in rats, macroscopic wound closure rates did not differ significantly among the groups (p>0.05). In conclusion, PRP and ozonated olive oil demonstrated biological activity in the regulation of inflammatory response and growth factor dynamics; however, the absence of corresponding differences in macroscopic wound closure likely reflects a mechanistic limitation inherent to the contraction-dominant wound healing model.