Seramik sıhhi tesisat gereçlerinin gelişim süreci içinde karşılaştırmalı üretim sistemleri
The Comparison of production systems through the evaluation period of ceramic sanitary wares
  1. Tez No: 101824
  2. Yazar: GÜNER DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SÜLEYMAN A. BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
IV ÖZET Tuvaletperverler, uygarlığın yazıyla değil, ilk tuvaletle başladığını ileri sürerler. İ.Ö. 3000 yılında kullanılan ilk tuvaletlerden, 20. yüzyılın yüksek teknoloji ürünü tuvaletlere kadar, bu kavramın ilginç bir serüveni vardır. Helanın Batı 'daki serüveni ise, 18. yy' m sonlarında İngiltere' den başlayarak yeni bir ivme kazandı. Klozetin icadı ve yeni patentli modellerle sürekli geliştirilmesi, bu alandaki atılımın bir yansımasıydı. Türkiyede ise suyla temizlenme geleneği klozet ile taharet musluğunu birleştiren ilk uygulamanın yapılmasını sağladı. Ülkemizde 1950' li yıllardan sonra görülen hızlı sanayileşmeye bağlı olarak, inşaat sektöründe gelişme beraberinde çağdaş anlamdaki seramik sağlık gereçleri talebimde getirmiştir. Bu talep doğrultusunda kurulmuş olan seramik sağlık gereçleri üreten firmalarda da gerek çalışma prensipleri gerekse üretim sistemlerinde büyük gelişmeler olmuştur. Teknoloji'nin ilerlemesinden fazlasıyla payını alan Sıhhi tesisat firmaları, günümüzde hemen hemen bütün departmanlarında eskiye oranla büyük değişmeler elde etmiş ve buna paralel ekonomik üretim modelleri hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Studying the evaluation of the toilets, from the first one in the Indus Valley at the 3000 B.C., untill the high technology Japanese toilets of the twentieth century, has been offering an entertaining point of view. The journey of toilet in the western world, beginning from England at the end of 1 8th century gained an acceleration. The invention of teh water closets and the continuous development with the new patented modelles, were the reflections of the big leap at this area. Whereas in Turkey, the tradition of using water for cleaning has been continuing, therefore additional to these developments, the first application of water closets with a tap has been carried out. In our country, the improvement of the construction sector depending on the fast movement of industrialization that showed up after the fifties, brought up a big need for contemporary ceramic sanitary wares. There has been great improvements either at the working principals and at the production systems in the sanitaryware production firms, that has been established within the direction of this demand. The sanitaryware firms that received a great portion from the advancement of the technology achieved great improvements almost in every departments according to the past, also, parallel to this, new economic production modelles have been prepared.