Pes planusu olan fiziksel aktif bireylerde farklı manuel terapi yöntemlerinin anlık etkisi
Immediate effects of different manual therapy approaches in physically active individuals with pes planus
  1. Tez No: 1018258
  2. Yazar: BENSU SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE GÜNEY DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Fizyoterapi ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, fiziksel olarak aktif esnek pes planuslu bireylerde ekleme yönelik manuel terapi (EY-MT) ve yumuşak dokuya yönelik manuel terapi (YD-MT) uygulamalarının ayak postürü, ayak bileği dorsifleksiyonu, statik ve dinamik denge, yumuşak doku pasif mekanik ve termografik özellikleri üzerindeki akut etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada 18–35 yaşları arasında esnek pes planus tanılı 45 birey EY-MT, YD-MT ve kontrol gruplarına randomize edildi. Ayak postürü, ayak bileği dorsifleksiyonu, statik ve dinamik denge, yumuşak doku pasif mekanik özellikleri ile termografik özellikler uygulama öncesi ve sonrası değerlendirildi. Her iki tedavi grubunda naviküler düşme ve ayak postür indeksinde kontrol grubuna kıyasla daha fazla iyileşme görülürken (p<0,05); EY-MT ve YD-MT grupları arasında fark yoktu (sırasıyla p=0,88; p=0,66). Ayak bileği dorsifleksiyonu EY-MT grubunda, YD-MT (p=0,048) ve kontrol grubuna (p=0,02) göre daha fazla artmış idi. EY-MT grubunun dinamik denge anterior uzanma mesafesi (p=0,01) ve kompozit skoru (p=0,02) YD-MT grubuna göre daha çok arttığı gözlendi. YD-MT grubunun soleus tonusundaki azalma kontrol grubuna göre daha fazla iken (p=0,02), tibialis anterior sertliğindeki azalma da kontrol grubuna kıyasla daha fazlaydı (p=0,05). Soleus elastisitesinde hem EY-MT (p=0,04) hem de YD-MT (p=0,01) grubunda kontrol grubuna kıyasla daha fazla artış gözlendi. Statik denge ve termografik parametrelerde gruplar arasında fark saptanmadı (p>0,05). Sonuçlarımız EY-MT ve YD-MT'nin farklı parametreler üzerinde seçici anlık etkiler oluşturduğunu göstermektedir; EY-MT dorsifleksiyon ve dinamik dengeyi, YD-MT ise yumuşak doku mekanik özelliklerini daha belirgin etkilemektedir. Bu çalışma, esnek pes planuslu bireylerde klinik çıktıya ve etkilenen dokuya göre manuel terapi yöntemi seçimi yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the immediate effects of joint-oriented manual therapy (J-MT) and soft tissue-oriented manual therapy (ST-MT) on foot posture, ankle dorsiflexion, static and dynamic balance, passive mechanical properties of soft tissues, and thermographic characteristics in physically active individuals with flexible pes planus. Forty-five individuals aged 18–35 years with flexible pes planus were randomly allocated to the J-MT, ST-MT, and control groups. Foot posture, ankle dorsiflexion, static and dynamic balance, passive mechanical properties of soft tissues, and thermographic characteristics were assessed before and after the intervention. Both treatment groups demonstrated greater improvements in navicular drop and Foot Posture Index compared with the control group (p<0.05), whereas no significant differences were observed between the J-MT and ST-MT groups (p=0.88 and p=0.66, respectively). Ankle dorsiflexion increased significantly more in the J-MT group than in the ST-MT (p=0.048) and control (p=0.02) groups. The J-MT group also demonstrated greater improvements in the anterior reach distance (p=0.01) and composite score (p=0.02) of the dynamic balance test compared with the ST-MT group. The reduction in soleus muscle tone was greater in the ST-MT group than in the control group (p=0.02), and a greater reduction in tibialis anterior stiffness was also observed compared with the control group (p=0.05). Increases in soleus elasticity were greater in both the J-MT (p=0.04) and ST-MT (p=0.01) groups than in the control group. No significant differences were found between the groups in static balance or thermographic parameters (p>0.05). Our findings indicate that J-MT and ST-MT produce selective immediate effects on different outcome measures. While J-MT has a more pronounced effect on ankle dorsiflexion and dynamic balance, ST-MT more effectively improves the mechanical properties of soft tissues. These findings suggest that the selection of manual therapy techniques for individuals with flexible pes planus should be based on the targeted clinical outcome and the affected tissue.