Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda inkontinans ile ilişkili dermatit gelişimi: Prevalans çalışması
Prevalence of incontinence-associated dermatitis in patients hospitalized in intensive care units: A cross-sectional study
- Tez No: 1018261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜN ÖZDEMİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda inkontinans ile ilişkili dermatitin (İİD) yaygınlığını belirlemek ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte planlandı. Araştırma, 01 Haziran 2025-01 Ocak 2026 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan eğitim ve araştırma hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan 322 hasta oluşturdu. Veriler; Hasta Bilgi Formu, İnkontinans ile İlişkili Dermatiti Değerlendirme Ölçeği ve Ghent Global İİD Sınıflandırma Aracı (GLOBIAD) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve uygun istatistiksel analiz yöntemleri kullanıldı; anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Araştırmada hastaların %43,5'inde İİD geliştiği belirlendi. Cinsiyet, yaş, beden kitle indeksi, sistemik enfeksiyon varlığı, mekanik ventilasyon desteği, beslenme şekli ve dışkı tipi ile İİD gelişimi arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Buna karşın laksatif kullanımı, sürtünme durumu, alt bezi değişim sıklığı ve perine bakımında kullanılan ürünler ile İİD arasında anlamlı ilişki bulundu (p<0,05). GLOBIAD sınıflandırmasına göre en sık görülen grubun Kategori 1B olduğu belirlendi. Ayrıca deri kaybı ve enfeksiyon bulgularının birlikte görüldüğü hastalarda dermatit şiddetinin arttığı saptandı. Sonuç olarak, yoğun bakım hastalarında İİD'nin yaygın ve önlenebilir bir cilt sorunu olduğu belirlendi. Bu doğrultuda, risk faktörlerinin erken değerlendirilmesi, standart cilt bakım uygulamalarının geliştirilmesi ve koruyucu hemşirelik girişimlerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a descriptive and correlational study to determine the prevalence of incontinence-associated dermatitis (IAD) and related factors in patients hospitalized in intensive care units. The study was conducted between June 01, 2025, and January 01, 2026, in the intensive care units of training and research hospitals in Istanbul. The sample consisted of 322 patients who met the inclusion criteria. Data were collected using the Patient Information Form, Incontinence-Associated Dermatitis Assessment Tool, and the Ghent Global IAD Categorization Tool (GLOBIAD). Descriptive statistics and appropriate statistical analysis methods were used in data analysis, and the significance level was accepted as p<0.05. IAD developed in 43.5% of the patients. No significant relationship was found between IAD development and gender, age, body mass index, presence of systemic infection, mechanical ventilation support, nutritional status, or stool type (p>0.05). However, significant associations were found between IAD and laxative use, friction status, diaper change frequency, and products used for perineal care (p<0.05). According to the GLOBIAD classification, Category 1B was the most common group. In addition, dermatitis severity increased in patients with both skin loss and signs of infection. In conclusion, IAD was found to be a common and preventable skin problem in intensive care patients. Therefore, early assessment of risk factors, development of standardized skin care practices, and dissemination of preventive nursing interventions are recommended.