Elit genç erkek futbol oyuncularında bilateral diz extension kuvvet asimetrisinin squat sıçrama ve countermovement sıçrama değişkenleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of bilateral knee extension strength asymmetry on squat jump and countermovement jump variables in elite young male soccer players
  1. Tez No: 1018275
  2. Yazar: CANER AYGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada elit genç erkek futbol oyuncularında bilateral diz ekstansiyon kuvvet asimetrisinin squat jump (SJ) ve countermovement jump (CMJ) performans değişkenleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmaya G*power analizi sonucunda bireysel lisansa sahip 18 yaş üstü 15 elit futbol oyuncusu katılmıştır. Katılımcılar gönüllü olarak araştırmaya katılmışlardır. Sakatlık riski bulunan ve herhangi bir sakatlığa sahip olan katılımcılar araştırma dışı bırakılmıştır. Tüm veriler bilgisayarda SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ilk olarak hangi testlerin (parametrik/nonparametrik testler) uygulanacağına karar vermek için karşılanması gereken varsayımlar test edilmiştir. Dağılımın normalliğine karar vermek için shapiro Wilk test, normal dağılımın diğer varsayımları olan basıklık ve çarpıklık değerleri ve histogram grafiğinden yararlanılmıştır. Veri sayısının az olması ve normallik varsayımlarının sağlanamaması sebebi ile parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Nümerik değişkenler arası ilişkiye Spearman korelasyon analizi ile bakılmıştır. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde izometrik diz ekstension kuvvet asimetrilerinin squat jump sırasında maksimal kuvvete ulaşma süresi asimetrisi ile sıçrama yüksekliği arasında orta düzeyde bir ilişki eğilimi gözlenmiştir. Maksimal kuvvete ulaşma süresi asimetrisi ile squat jump sıçrama yüksekliği arasında orta düzeye yakın bir ilişki eğilimi bulunmuştur. Peak Force sağ değişkeni ile Peak Force asimetri arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Peak Force sağ değişkeni ile Propulsive RFD asimetri arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Çalışmada Peak Force sol değişkeni ile sıçrama yüksekliği arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur. RFD asimetri ile Time to Peak Force değişkenleri arasında pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Time to Peak Force değişkeni ile Peak Power ve bazı kuvvet parametreleri arasında negatif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, elit genç erkek futbolcularda bilateral diz ekstansiyon kuvvet asimetrisinin sıçrama performansına ilişkin belirli parametrelerle anlamlı ilişkiler gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle maksimal kuvvete ulaşma süresi asimetrisi ile sıçrama yüksekliği arasındaki ilişkiler, kuvvet üretim zamanlamasındaki dengesizliklerin patlayıcı performansı sınırlayabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, peak force ve RFD temelli değişkenler arasındaki ilişkiler, alt ekstremite kuvvet bileşenlerinin yalnızca büyüklük açısından değil, aynı zamanda üretim hızı ve simetri açısından da performans üzerinde belirleyici rol oynadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, kuvvet asimetrilerinin azaltılmasına yönelik bireyselleştirilmiş antrenman programlarının, özellikle sıçrama performansının optimize edilmesinde önemli katkılar sağlayabileceği değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, antrenman planlamasında hem maksimal kuvvet hem de kuvvet gelişim hızı parametrelerinin simetrik gelişiminin dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of bilateral knee extensor strength asymmetry on squat jump (SJ) and countermovement jump (CMJ) performance variables in elite young male soccer players. A total of 15 elite soccer players aged over 18 years, each holding an individual license, participated in the study as determined by an a priori power analysis conducted using G*Power. Participation was voluntary. Athletes with injury risk or any existing musculoskeletal injury were excluded from the study. All data were recorded and analyzed using SPSS for Windows 22. Prior to statistical analysis, assumptions were tested to determine whether parametric or non-parametric tests should be applied. Normality of the data distribution was assessed using the Shapiro–Wilk test, along with skewness and kurtosis values and histogram analyses. Due to the small sample size and violation of normality assumptions, non-parametric statistical methods were employed. Relationships between numerical variables were examined using Spearman's correlation analysis. A significance level of 0.05 was adopted for all statistical evaluations. The findings indicated a moderate trend of association between isometric knee extensor strength asymmetry and time to peak force asymmetry during squat jump, as well as jump height. A near-moderate relationship was also observed between time to peak force asymmetry and squat jump height. A statistically significant moderate negative correlation was found between peak force (right) and peak force asymmetry, while a negative relationship was also identified between peak force (right) and propulsive rate of force development (RFD) asymmetry. Furthermore, a strong positive relationship was observed between peak force (left) and jump height. Positive associations were found between RFD asymmetry and time to peak force variables, whereas time to peak force demonstrated negative relationships with peak power and several force-related parameters. In conclusion, bilateral knee extensor strength asymmetry in elite young male soccer players appears to be associated with specific components of jump performance. In particular, asymmetries in time to peak force may negatively influence explosive performance by impairing force production timing. Additionally, the relationships observed among peak force and RFD-related variables suggest that lower extremity performance is influenced not only by force magnitude but also by the rate and symmetry of force production. Therefore, individualized training interventions aimed at reducing strength asymmetries may contribute significantly to optimizing jump performance. It is recommended that both maximal strength and rate of force development parameters be developed symmetrically within training programs.