Enerji içeceklerindeki brıllıant blue FCF boyar maddesinin akıllı telefon dijital görüntü kolorimetrisi ile tayini
Determination of brilliant blue FCF dye in energy drinks using smartphone digital image colorimetry
- Tez No: 1018294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN SİVRİKAYA ÖZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Enerji içeceklerindeki Brilliant Blue FCF boyar maddesinin belirlenmesi için, derin ötektik çözücü bazlı sıvı-sıvı mikroekstraksiyon ile birlikte akıllı telefon dijital görüntü kolorimetrisi kullanılmıştır. Akıllı telefon dijital görüntü kolorimetrisi yöntemi kullanılarak Brilliant Blue FCF boyar maddesinin belirlenmesi hızlı, pratik uygulama, düşük maliyet ve yüksek verimlilik gibi birçok avantaj sunmaktadır. Kolorimetrik tayinler, 'RGB Color Detector' uygulaması kullanılarak gerçekleşmiştir. Derin ötektik çözücü, tetrabütilamonyum klorür (TBAC) ile dekanoik asit (DecA) 1:2 oranında karıştırılarak elde edildi. Mikroekstraksiyon için optimum koşullar pH 5 , DÖÇ hacmi 300 μL, numune hacmi 300 mL, ultrasonik süresi 2 dakika ve 4000 rpm'de 3 dakikalık santrifüj süresi olarak belirlenmiştir. LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 0,001 μg.mL-1 ve 0,003 μg.mL-1 olarak hesaplanmıştır. RSD, gün içi ölçümler için %2,54 ve günler arası ölçümler için %3,04 olarak belirlendi. Korelasyon katsayısı 0,9996 olarak ölçüldü ve bu da kabul edilebilir bir doğrusallık elde edildiğini gösteriyordu. Ek olarak geliştirilen mikroekstraksiyon yönteminin, Yeşil Analitik Prosedür Endeksi (GAPI) aracı uygulanarak yeşil kimya ilkelerine uygun olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smartphone digital image colorimetry with a deep eutectic solvent-based liquid-liquid microextraction was coupled to determine Brilliant Blue FCF colorant in energy drinks. Brilliant Blue FCF determination using the smartphone digital image colorimetry (SDIC) method has advantages such as fast and practical application, low cost, and high efficiency. Colorimetric determinations were performed using the“RGB Color Detector”application. DES was obtained by mixing tetrabutylammonium chloride (TBAC) with decanoic acid (DecA) in a 1:2 ratio. The optimum conditions for microextraction were pH of 5.0, DES volume of 300 μL, sample volume of 15 mL, ultrasonic time of 2 minutes, and centrifuging time at 4000 rpm for 3 minutes. The LOD and LOQ values for the technique were determined to be 0.001 µg mL-1 and 0.003 µg mL-1, respectively. The RSD was determined to be 2.54% for intraday measurements and 3.04% for interday measurements. The correlation coefficient was 0.9996, indicating that acceptable linearity was attained. The developed microextraction method complies with the principles of green chemistry due to the use of small amounts of reagents, the generation of small quantities of waste, and the use of an environmentally friendly extraction solvent.