Amatör futbolcuların kişilik tiplerine göre mental sağlık ve sosyal medya bağımlılığının incelenmesi
Investigation mental health and social media addiction in amateur footballers by personality type
- Tez No: 1018314
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ADİLOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, amatör futbolcuların kişilik tiplerine göre mental sağlık ve sosyal medya bağımlılığı düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Nicel araştırma yaklaşımıyla yürütülen çalışma, kesitsel ve ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde amatör düzeyde futbol oynayan 434 futbolcu oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, On Maddeli Kişilik Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve aracılık analizleri kullanılmıştır. Bulgular, çalışma durumu ve haftalık antrenman gün sayısının sosyal medya bağımlılığı ve mental sağlık düzeylerinde anlamlı farklılık oluşturmadığını göstermiştir. Süper Amatör Lig'de oynayan futbolcuların sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin Bölgesel Amatör Lig'de oynayanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Günlük sosyal medya kullanım süresi arttıkça sosyal medya bağımlılığı düzeyi yükselmiştir. Aracılık analizi sonucunda, sosyal medya bağımlılığının yumuşak başlılık ve deneyime açıklık kişilik boyutları ile mental iyi oluş arasındaki ilişkide anlamlı aracı rol üstlendiği saptanmıştır. Sonuç olarak, kişilik özelliklerinin amatör futbolcularda mental sağlık ve sosyal medya bağımlılığı eğilimlerini anlamada önemli bir değişken olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships between mental health and social media addiction levels according to personality types among amateur football players. Conducted within a quantitative research approach, the study was designed using a cross-sectional and correlational survey model. The sample consisted of 434 amateur football players in Istanbul. Data were collected using a Personal Information Form, the Ten-Item Personality Inventory, the Social Media Addiction Scale, and the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance, correlation analysis, and mediation analysis were used to analyze the data. The findings showed that employment status and weekly training frequency did not create significant differences in social media addiction or mental health levels. However, players competing in the Super Amateur League had higher social media addiction levels than those competing in the Regional Amateur League. In addition, as daily social media use increased, social media addiction levels also increased. Mediation analysis revealed that social media addiction had a significant mediating role in the relationship between the personality traits of agreeableness and openness to experience and mental well-being. In conclusion, personality traits were found to be an important variable in understanding mental health and social media addiction tendencies among amateur football players.