Sağlık çalışanlarının ekip çalışmasına yatkınlıklarının ve risk yönetimi algılarının nozokomiyal enfeksiyon inanç ve tutumlarına etkileri
The effects of healthcare workers' teamwork aptitude andrisk management perceptions on their beliefs and attitudestowards nosocomial infections
  1. Tez No: 1018331
  2. Yazar: FERHAT POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TURAN, DOÇ. DR. ETHEM MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Hastaneler, Sağlık Yönetimi, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Hospitals, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyonlarının Kontrolü Bilim Dalı
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EKİP ÇALIŞMASINA YATKINLIKLARININ VE RİSK YÖNETİMİ ALGILARININ NOZOKOMİYAL ENFEKSİYON İNANÇ VE TUTUMLARINA ETKİLERİ Ferhat POLAT Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül TURAN Nozokomiyal enfeksiyonlar, hasta güvenliği ve sağlık hizmet kalitesi açısından önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Enfeksiyonların önlenmesinde sağlık çalışanlarının inanç, tutum ve davranışları belirleyici bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, risk yönetimi ve ekip çalışması gibi örgütsel faktörlerin bu tutumlar üzerindeki etkisi yeterince açıklığa kavuşturulmuş değildir. Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının nozokomiyal enfeksiyonlara yönelik inanç ve tutumlarını belirlemek ve risk yönetimi ile ekip çalışması algılarının bu tutumlar üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma nicel desende planlanmış olup veriler, Nozokomiyal Enfeksiyon İnanç ve Tutum Ölçeği, Risk Yönetimi Ölçeği ve Ekip Çalışması Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler ve yapısal eşitlik modeli analizi ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların nozokomiyal enfeksiyonlara yönelik inanç ve tutumlarının genel olarak olumlu düzeyde olduğu, ancak alt boyutlar arasında farklılıklar bulunduğu belirlenmiştir. Ventilatör ilişkili olay ve el hijyeni boyutlarında yüksek, invaziv girişimler ve izolasyon boyutlarında ise daha düşük düzeyde farkındalık saptanmıştır. Risk yönetimi algısının orta-yüksek düzeyde olduğu, ekip çalışmasında ise dayanışmanın güçlü, koordinasyonun zayıf olduğu görülmüştür. Yapısal eşitlik modeli sonuçlarına göre, risk yönetimi (β=0,123; p<0,001) ve ekip çalışması algılarının (β=0,146; p<0,001) nozokomiyal enfeksiyonlara yönelik inanç ve tutumları pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının nozokomiyal enfeksiyonlara yönelik tutumları genel olarak olumlu olmakla birlikte, invaziv girişimler, izolasyon uygulamaları ve ekip içi koordinasyon alanlarında geliştirmeye ihtiyaç bulunmaktadır. Risk yönetimi ve ekip çalışması, enfeksiyonlara yönelik tutumları güçlendiren önemli faktörlerdir. Bu doğrultuda, kurumsal politikaların güçlendirilmesi, hedefe yönelik eğitimlerin artırılması ve ekip içi koordinasyonun geliştirilmesine yönelik stratejilerin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
M.Sc. THESIS THE EFFECTS OF HEALTHCARE WORKERS TEAMWORK APTITUDE AND RISK MANAGEMENT PERCEPTIONS ON THEIR BELIEFS AND ATTITUDES TOWARDS NOSOCOMIAL INFECTIONS Ferhat POLAT Kırşehir Ahi Evran University Institude of Health Science of Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology Supervisor: Asst. Prof. Ayşegül TURAN Nosocomial infections remain a significant problem in terms of patient safety and the quality of healthcare. The beliefs, attitudes and behaviours of healthcare workers play a decisive role in the prevention of infections. However, the impact of organisational factors, such as risk management and teamwork, on these attitudes has not been sufficiently clarified. The aim of this study is to determine healthcare workers' beliefs and attitudes towards nosocomial infections and to examine the effect of their perceptions of risk management and teamwork on these attitudes. The study was designed as a quantitative study, and data were collected using the Nosocomial Infection Beliefs and Attitudes Scale, the Risk Management Scale and the Teamwork Scale. The data obtained were analysed using descriptive statistics and structural equation modelling. It was determined that participants' beliefs and attitudes towards nosocomial infections were generally positive, although differences were observed between the sub-dimensions. High levels of sensitivity were observed in the ventilator-associated events and hand hygiene dimensions, whilst lower levels were noted in the invasive procedures and isolation dimensions. It was found that the perception of risk management was at a medium-to-high level, whilst in teamwork, solidarity was strong but coordination was weak. According to the results of the structural equation model, it was determined that perceptions of risk management (β=0,123; p<0,001) and teamwork (β=0,146; p<0,001) positively influenced beliefs and attitudes regarding nosocomial infections. Although healthcare workers' attitudes towards nosocomial infections are generally positive, there is a need for improvement in the areas of invasive procedures, isolation practices and team coordination. Risk management and teamwork are key factors in strengthening attitudes towards infections. In this regard, it is recommended that institutional policies be strengthened, targeted training be increased, and strategies aimed at improving team coordination be implemented.