Üçüncü basamak bir sağlık kurumundan hizmet alanların birinci basamak sağlık hizmetlerini kullanma durumları ve sağlık okuryazarlığı ilişkisi
The relationship between primary healthcare service utilization status and health literacy among individuals receiving services from a tertiary healthcare institution
  1. Tez No: 1018339
  2. Yazar: CEMRE NUR GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Sağlık okuryazarlığı, bireylerin sağlıkla ilgili kararlar alabilmeleri ve sağlık sistemini etkin kullanabilmeleri için kritik bir beceridir. Bu çalışma, üçüncü basamak bir sağlık kurumunda yatarak tedavi gören bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesi ve bu durumun birinci basamak sağlık hizmetlerini kullanma davranışları ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tasarımdaki araştırma, Temmuz-Ekim 2025 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyrantepe Ek Hizmet Binası'nda 374 gönüllü hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Sosyodemografik Özellikler ve Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerini Kullanma Anketi ve Yetişkin Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (YSOÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Katılımcıların sağlık okuryazarlığı puan ortalaması 10,92±3,96 olarak saptanmıştır. Regresyon analizine göre, eğitim düzeyi ve yerleşim yerinin sağlık okuryazarlığını yordayan en güçlü değişkenler olduğu belirlenmiştir. Aile hekimliği sistemine güven duyan ve bu sistem hakkında yeterli bilgiye sahip olan hastaların sağlık okuryazarlığı puanları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Yaş, cinsiyet, sosyal güvence, kronik hastalık varlığı ve aile hekimliğinden memnuniyetin ise puanlar üzerinde anlamlı bir etkisi saptanmamıştır. Sonuç olarak; bireylerin sağlık okuryazarlığı ile birinci basamak sağlık hizmetlerine yönelik sistem bilgisi ve güvenleri arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bu doğrultuda; sağlık okuryazarlığı düşük risk gruplarının sisteme erişimini kolaylaştırmak amacıyla, birinci basamak sağlık hizmetlerinde tıbbi jargondan arındırılmış, anlaşılır ve görsel materyallerle desteklenen bilgilendirme programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Health literacy is a critical skill set for individuals to make health-related decisions and effectively utilize the healthcare system. This study was conducted to determine the health literacy levels of individuals receiving inpatient treatment at a tertiary healthcare facility and to examine the relationship between this level and their primary healthcare service utilization behaviors. The descriptive and cross-sectional study was conducted with 374 volunteer patients at the Seyrantepe Annex Building of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between July and October 2025. Data were collected using a Personal Information Form and the Adult Health Literacy Scale (AHLS) through face-to-face interviews. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and multiple linear regression analyses were used to analyze the data. The mean health literacy score of the participants was found to be 10.92±3.96 (close to the moderate level). According to the regression analysis, education level and place of residence were determined to be the strongest predictors of health literacy. Patients who trusted the family medicine system and had sufficient knowledge about it had significantly higher health literacy scores (p<0.05). Age, gender, social security status, presence of chronic disease, and satisfaction with family medicine did not have a significant effect on the scores. In conclusion, there is a direct relationship between individuals' health literacy and their knowledge and trust in primary healthcare systems. Accordingly, it is recommended that health literacy programs be developed in primary healthcare settings to facilitate access to the system for low-risk groups, using clear, visually supported materials and free from medical jargon.