Azerbaycan ulus inşa sürecinde Karabağ Savaşı'nın rolü
The role of the Karabakh War in Azerbaijan's nation-building process
  1. Tez No: 1018344
  2. Yazar: RUMAN ASHUROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YULIYA BILETSKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
2020 yılında gerçekleşen İkinci Karabağ Savaşı, Azerbaycan'ın siyasi, toplumsal ve tarihsel gelişim sürecinde önemli bir dönüm noktası oluşturmuştur. Bu savaş, yalnızca toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesi açısından değil, aynı zamanda Azerbaycan'da ulus inşası sürecinin yeniden şekillenmesi bakımından da belirleyici bir rol oynamıştır. Uzun yıllar süren işgalin sona ermesi, Azerbaycan toplumunda milli birlik ve beraberlik duygularının güçlenmesine, ulusal kimlik algısının pekişmesine ve devlet-toplum ilişkilerinin yeniden tanımlanmasına zemin hazırlamıştır. Bu çalışma, 2020 Karabağ Savaşı'nın Azerbaycan'da ulus inşası süreci üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında ulus inşası, milli kimlik, kolektif hafıza ve devlet meşruiyeti kavramları çerçevesinde savaşın toplumsal ve siyasal yansımaları ele alınmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemi esas alınarak yürütülmüş; konuya ilişkin akademik literatür, resmi söylemler ve ikincil kaynaklar doküman analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmada, Karabağ Savaşı'nın Azerbaycan'da ulusal anlatının yeniden inşasında merkezi bir unsur haline geldiği, tarihsel hafızanın güçlendirilmesine katkı sunduğu ve ulus-devlet bilincinin pekiştirilmesinde etkili olduğu vurgulanmaktadır. Bu yönüyle çalışma, post-Sovyet coğrafyada savaş ve ulus inşası ilişkisini Azerbaycan örneği üzerinden ele alan akademik literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The Second Karabakh War, which took place in 2020, represents a significant turning point in Azerbaijan's political, social, and historical development. Beyond restoring territorial integrity, the war played a crucial role in reshaping the nation-building process in Azerbaijan. The end of the long-standing occupation contributed to the strengthening of national unity and solidarity, the consolidation of national identity, and the redefinition of state–society relations within the country. This study aims to examine the impact of the 2020 Karabakh War on the nation-building process in Azerbaijan. Within this framework, the social and political reflections of the war are discussed through the concepts of nation-building, national identity, collective memory, and state legitimacy. The research is based on a qualitative methodology and employs document analysis by examining academic literature, official discourses, and secondary sources related to the subject. The study emphasizes that the Karabakh War has become a central element in the reconstruction of Azerbaijan's national narrative, contributing to the strengthening of historical memory and reinforcing the perception of the nation-state. In this respect, the research seeks to contribute to the academic literature on the relationship between war and nation-building in the post-Soviet space by focusing on the case of Azerbaijan.