Tokat'ta film ve dizi turizmi: Sinema endüstrisinin şehir tanıtımına katkısı
Film and television tourism in Tokat: The contribution of the cinema industry to city promotion
- Tez No: 1018367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERTOL, PROF. DR. CEMİLE BAHTİYAR KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, film ve dizi yapımlarının Türkiye'de yükselen yeni turizm eğilimlerinden biri olan film turizmi bağlamında Tokat ilinin destinasyon imajı, kültürel temsili, turistik çekiciliği ve seyahat davranışları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Görsel-işitsel medya içeriklerinin mekân algısını dönüştürücü niteliğinden hareketle çalışma, Tokat'ın televizyonda ve dijital platformlarda sunulan temsillerinin izleyici algısını nasıl şekillendirdiğini, bu temsillerin kente yönelik seyahat niyeti üzerinde hangi düzeyde etkili olduğunu ve Tokat'ın film-dizi kaynaklı turizm potansiyelinin yerel kalkınma açısından ne tür fırsatlar ve sınırlılıklar barındırdığını ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırma, nicel ve nitel veri toplama tekniklerini birlikte kullanan karma bir yöntemsel çerçeveye dayanmaktadır. Nicel veriler çevrim içi anket yoluyla 18–65 yaş aralığındaki katılımcılardan elde edilmiş; demografik özellikler, medya tüketim alışkanlıkları, film ve dizi izleme motivasyonları, Tokat'a ilişkin imaj algıları, seyahat niyeti ve film-dizi temelli turizm etkilerine yönelik yargılar ölçülmüştür. Nitel veriler ise anket formunda yer alan açık uçlu sorular aracılığıyla toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS ortamında betimsel istatistikler, frekans dağılımları üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular, Tokat'ın film ve dizilerdeki görünürlüğünün izleyici algısını belirgin biçimde etkilediğini göstermektedir. Katılımcıların önemli bir bölümü Tokat'ı geleneksel, kültürel olarak zengin, tarihsel mirası güçlü ve görsel açıdan çekici bir şehir olarak değerlendirmiştir. Film ve dizilerde sunulan mekânsal atmosferin Tokat'ın kültürel v dokusuna ilişkin olumlu çağrışımlar yarattığı; doğal çevre, tarihî alanlar ve geleneksel yaşam pratiklerinin şehir imajını güçlendirdiği tespit edilmiştir. Araştırma, Tokat'ın ekranda sunulan temsiller sayesinde hem bilinirliğinin hem de turistik merak düzeyinin arttığını ortaya koymuştur. Katılımcıların büyük çoğunluğu, izledikleri film ve dizilerin Tokat'a yönelik seyahat etme niyetini artırdığını ifade etmiş; şehirdeki kültürel miras alanlarını, gastronomik unsurları ve doğal peyzajı deneyimleme arzusu taşıdıklarını belirtmiştir. Tokat'ı daha önce ziyaret eden kişiler bile ekran temsillerinin“tekrar ziyaret niyetini”olumlu yönde etkilediğini belirtmiş; bu sonuç film turizminin davranışsal etkisine ilişkin literatürle uyumludur. Diğer yandan Tokat'ın turistik altyapı bakımından çeşitli eksikliklere sahip olduğu, tanıtım çalışmalarının yetersiz olduğu ve yerel paydaşlar arasında koordinasyonun zayıf kaldığına dair algıların varlığı çalışmanın önemli bulguları arasındadır. Nitel analiz sonuçları, film ve dizilerin Tokat'ın ekonomik ve sosyo-kültürel görünürlüğünü artırabilecek güçlü bir araç olarak değerlendirildiğini göstermektedir. Katılımcılar, medya temsillerinin yerel kalkınmaya katkı sağlayabileceğini, Tokat'ın kültürel kimliğinin dışarıya açılmasında etkili olabileceğini ve genç nüfus üzerinde olumlu bir aidiyet duygusu yaratabileceğini vurgulamıştır. Bununla birlikte sürdürülebilir bir film turizmi modelinin ancak altyapısal iyileştirmeler, stratejik tanıtım planlaması ve kurumsal işbirlikleri ile mümkün olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of film and television productions—one of the emerging tourism trends in Turkey—on Tokat's destination image, cultural representation, touristic attractiveness, and travel-related behaviors within the context of film tourism. Grounded in the transformative capacity of audiovisual media in shaping spatial perception, the research investigates how Tokat's representations on television and digital platforms influence audience perceptions, to what extent these representations shape the intention to travel to the city, and what kinds of opportunities and limitations Tokat's film- and series-induced tourism potential offers for local development. The research is based on a mixed-methods design that incorporates both quantitative and qualitative data collection techniques. Quantitative data were obtained through an online survey administered to participants aged 18–65; demographic characteristics, media consumption habits, motivations for watching films and series, perceptions of Tokat's image, travel intention, and judgments related to film- and series-induced tourism were measured. Qualitative data were collected through open-ended questions included in the survey and analyzed using thematic analysis. The datasets were evaluated through descriptive statistics, frequency distributions, and image scales processed in SPSS. Findings indicate that Tokat's visibility in film and television productions significantly influences audience perceptions. A considerable portion of participants described Tokat vii as a traditional, culturally rich, historically significant, and visually appealing city. The spatial atmosphere portrayed in films and series was found to generate positive associations regarding Tokat's cultural fabric; natural landscapes, historical sites, and traditional lifestyle elements were identified as enhancing the city's image. The study reveals that Tokat's visibility through screen representations increases both its recognizability and the level of touristic curiosity directed toward it. A majority of participants stated that the films and series they watched enhanced their intention to visit Tokat, expressing a desire to experience the city's cultural heritage sites, gastronomic elements, and natural scenery. Even participants who had previously visited Tokat reported that screen representations positively influenced their“intention to revisit,”which aligns with the existing literature on the behavioral impacts of film tourism. On the other hand, perceptions indicating deficiencies in Tokat's tourism infrastructure, insufficient promotional activities, and weak coordination among local stakeholders emerged as critical findings of the study. Qualitative results demonstrate that films and series are perceived as powerful instruments capable of increasing Tokat's economic and socio-cultural visibility. Participants emphasized that media representations could contribute to local development, play a critical role in externalizing Tokat's cultural identity, and foster a stronger sense of belonging particularly among younger populations. However, the research concludes that a sustainable model of film tourism can only be achieved through infrastructural improvements, strategic promotional planning, and strengthened institutional collaborations.